בית ספר לסקי

בית ספר לסקי

"טאי תעשה סיבוב קלאסי, תחתוך את ההר על סכין אחד וקטעי קרח תעשה בדריפט ואתה, גיא, תתחיל בסיבובי סנואו פלאו, תחצה את המדרון בטרוורס ותסיים בסיבוב פאראלל"… הוראות הגלישה האלו לסנובורד ולמגלשי סקי ניתנו על ידי מדריכי סקי בחליפות סקי סגולות… אבל הם ניתנו בעברית…. כבר התרגלתי לשמוע כל דיאלקט גרמני אפשרי, ואפילו צרפתית ואיטלקית ואולי גם קצת אנגלית דוברו על ידי מדריכי הסקי המלמדים ומתרגלים גולשים וכאלו שרוצים להיות גולשים באתרי הסקי למיניהם… אבל עברית??? אז אכן כן, הצטרפתי לקבוצה של כ 200 איש, אישה וטף אשר יצאו בעזרתה של חברת גרייבר מחיפה לאזור מופלא אחד בטירול.

DSC_0028

עמק הצילרטל והעיירה מיירהופן

בין הרים ובין כפרים כדברי השיר ובשינויים קלים משקשקת לה רכבת העמק, לא רכבת העמק שלנו אלא של עמק הצילרטל, החבוי בין הרי האלפים הטירוליים אשר באוסטריה, מרחק קצר מהעיר אינסברוק וקצת יותר ארוך ממינכן שבגרמניה. תחנתה האחרונה של הרכבת בעיירה מיירהופן השוכנת בגובה 630 מטר מעל פני הים בעמק הנחשב ביותר באוסטריה ויש אף המוסיפים – העמק היפה ביותר באלפים, לרגלי ההרים הנישאים לגובה של מעל 3000 מטר. העיירה שנראית יותר כמו יצאה מאיזו אגדה על היידי בת ההרים האוסטרית עם בתי העץ, החנויות הקטנות והאקסקלוסיביות ובתי הקפה… אך איזה בתי קפה..! של התגשמות כל התאוות הגסטרונומיות בנושא קפה לסוגיו הרבים והמגוונים, שוקו, עוגות וקצפת, הרבה קצפת… אבל הרי מדי בוקר אנו על מסלולי הסקי, מוציאים קלוריות רבות, אז מי סופר אותן בערב?! mayerhofen 1 rosaמיירהופן, אשר בדומה לה ישנן עוד עיירות רבות בעמק הצילרטל, בנויה סביב הנחל המקומי אשר אם היה זורם במחוזותינו השחונים אין ספק שהיה זוכה לתיאור של נהר גועש על כמויות המים הרבות הזורמות בו חורף וקיץ והמשמש – בנוסף גם לרפטינג בעונות המתאימות. שיטוט של בוקר או אחר הצהריים במיירהופן השלווה וכל המתחים מתפוגגים, אך עם רדת השמש והגולשים ממסלולי הגלישה, הופכת העיירה למקום אשר דופק החיים בו מרקיע אף מעל לפסגות ההרים הסובבים את העמק. ה"אפרה סקי" הידוע, שיש כאלו אשר מגיעים לגלוש אך ורק כדי ליהנות ממנו לאחר יום גלישה, נפתח בכל מקום אפשרי בעיירה. הכנסת האורחים הטירולית ובמיוחד החביבות הצילרטלית הידועה מנעימים את השהייה נוסיף לחוויה את המאכלים המקומיים הייחודיים, שאחד מהם התגלה כסופגנייה הנקראת סופגנית צילרטל ואשר מאד התאימה לנו שם בחנוכה. יחד עם כמויות השתייה, השנאפס המקומי והחטיפים, כי זה הרי עוד לפני ארוחת הערב, הזורמים בברים מלווים בקול שירה בבליל שפות בינלאומי שהרעיד את בתי העץ והאשוחים המוצבים לכבוד כריסמס והמוארים באלפי נורות צבעוניות חגיגה לעיניים, לחיך, לטעמים ובכלל לכל.

לילה…

הערב מגיע ואיתו כל חיי הלילה של אזור סקי מדהים זה. מסעדות המגישות ארוחות גורמה, ריקודים עד השעות הקטנות לפני שמשכימים לעוד יום של סקי מפרך, בתי מלון המציעים הכול מכל כולל ספא מפואר עם בריכות, סאונות, מסאגים ואפילו בריכות ג'אקוזי רומנטיות פרטיות לזוגות… mayerhofen 5

האזור האולטימטיבי לגלישת סקי וביצועי סנובורד…

והרי בעצם באנו עד כאן כדי לגלוש… לאזור הסקי הנמצא מעל עמק הצילרטל, מעל העיירה מיירהופן וחברותיה יש מלוא ההצדקה לקרוא לעצמו "האזור האולטימטיבי לגלישת סקי וביצועי סנובורד". במקום 175 ק"מ של מדרונות גלישה, 49 מעליות ושלג מובטח בגבהים של 2500 מטר ומעלה. המקום נחשב לאחד מבין עשרת אזורי הסקי הטובים ביותר באלפים. במקום מסלולי פסגה שטופי שמש וללא עצים למעוניינים בגלישה טיולית. לעומתם, גיבורי ההחלקה המהירה והסיבובים החדים ימצאו את הביטוי לתשוקותיהם במסלולים תלולים ומאתגרים עם האפשרות לגלוש במסלול הנקרא "חרקירי" או בדיאלקט הטירולי המקומי "האו די רונטר".  משמו בלבד אפשר להבין את ייעודו, זהו המסלול התלול ביותר באוסטריה. הוא נופל בתלילות של 78% ומיועד למקצועני הסקי והסנובורד המעוניינים במנה גדושה של אדרנלין ישירות לווריד. אם לא די בכך נזכיר כי אף כסאות הסקי המעלים את האמיצים למסלול כבר הם דורשים אומץ או פשוט לא להסתכל למדרון שמתחת. למי שלא מסתפק רק בחרקירי ישנו מסלול הקרוי "מדרון השטן" סתם משהו תלול ונחמד"…..אך כאמור לא רק המקצוענים נהנים אלא כל גולש מוצא את אשר חפצה נפשו באתר זה. אחד המסלולים הארוכים והמהנים הוא מסלול בשם אהורן באורך של 5.5 ק"מ. הסנובורדיטים יכולים ליהנות בפארק בורטון, אחד מהמהנים להחלקה ולביצועי סנובורד באלפים. ילדים, מתחילים ומשפחות גם להם אזורים מיוחדים ומהנים. כאשר אנחנו למעלה האוויר הצח והקר בשילוב עם הספורט האתגרי והמהנה הגורם לדרישות קולינאריות בשעת הפסקת הצהריים תחת השמש האלפנית הנעימה ולשם כך נועדו כל אחת ואחד מ- 28 המסעדות ובתי הקפה הפזורים על הפסגות באתר עצמו.

בעברית

וכמו שהזכרתי בהתחלה – כל הכיף הזה אפשרי ובעברית. אנחנו אשר ישובים בארץ שהשלג לא פוקד אותה כל חורף ואשר נוסעים לחרמון אבל רוצים קצת יותר אפשרויות ומצד שני גם מעוניינים לדחוס כמה שיותר בזמן חופשה אחד, ישנו הפתרון האולטימטיבי – נסיעה רבת משתתפים לסקי עם בית ספר והדרכה בשפתנו אנו, שפת ארץ הקודש הנשמעת טוב גם במרומי האלפים. איגוד מדריכי הסקי הישראלי יחד עם חברת גרייבר מארגנים קבוצות הדרכה מיוחדות אלו המתקיימות בעיקר בחגים: חנוכה, פורים ופסח. כל אחד, בכל רמת סקי, מצורף לקבוצה על פי רמתו האישית: מתחילים, מתקדמים, מתקדמים מאד ומקצוענים. הקבוצות מחולקות לגולשי סקי או גולשי סנובורד, לילדים ולמבוגרים. לכל קבוצה המונה בערך שמונה אנשים או ילדים, מדריך סקי מקצועי שעבר הסמכה ובעל תעודת מדריך של איגוד מדריכי הסקי הישראלי ומכון ווינגייט. כל קבוצה מוצאת את האזור המתאים לה לפי רמת הגלישה של חברי הקבוצה. המדריך מסביר, מתרגל ומנווט כל אחד ואחד מבין הגולשים ועל פי תחרויות הסיום שחזיתי בהן בתום שבוע הגלישה גם אלו שזו להם הפעם הראשונה על המגלשיים או הסנובורד עשו זאת ובגדול. כל משתתף מסיים את שבוע הגלישה ומקבל תעודה של איגוד הסקי בה מצוינת רמתו והקבוצה בה השתתף. אחת הקבוצות הייחודיות והמרגשות ביותר הייתה הקבוצה של הנכים משותקי הגפיים אשר הגיעו בכיסאות הגלגלים אבל גלשו טוב מרבים מאיתנו. כל גולש נכה צויד במתקן גלישה מסוג מונו סקי בו התיישב בעזרת המדריך, בידיו היו מגלשונים המשמשים לכיוון, והחבר'ה טסו במדרונות המושלגים במהירויות די מפחידות. את המתקן אפשר להשיג בארץ בעמותת "אתגרים" עוד לפני ההצטרפות לקבוצה. התנאים במלון ובאתר מתאימים לגלישת הנכים. הנכים נמצאים יחד עם כל הקבוצה הרגילה ומשתלבים בכל הפעילויות המתקיימות ורק את הגלישה מבצעים בקבוצה שלהם עם מדריך סקי מקצועי המכיר היטב את צורכיהם. mayerhofen 45

מלבד איכות ההדרכה המקצועית, הקבוצות הנעימות והחברותא, ישנה אפשרות נפלאה להורים שבינינו לקחת פסק זמן מהדאגה לצאצאים אשר כבר מגיל 6 נמצאים בידיהם הבטוחות של אחד מהמדריכים או מהמדריכות. כל בוקר נפגשים חברי הקבוצה והמדריך ועולים יחדיו לאתר שם לומדים, גולשים ומבלים עד לשעות אחר הצהריים שעת הירידה למלון לבילוי בבריכה ובספא, ארוחות ופעילויות לשעות הערב. מלון שטרס האיכותי בעל הספא המופלא עם עשרת סוגי הסאונה, הבריכות המגוונות הגאקוזי והמסאג'ים והממוקם מהלך 20 מטר בלבד מהגונדולות שאיתן עלינו עד לפסגות הגלישה נתן נופך נוסף של איכות, פינוק ורגיעה.

 

פורסם: 31 במרץ 2014 || משויך ל: אירופה | יעדים | יעדים נבחרים | סקי וסנואובורד |