בלגיה – לא רק שוקולד

בלגיה – לא רק שוקולד

כמובן שהשוקולד הבלגי מנצח בכל תחרות אבל בלגיה, שבדרך כלל נתפסת כארץ מעבר בין אמסטרדם לפריז, מציעה אפשרויות אין ספור של עניין, טיולים, מראות, הרבה היסטוריה, אטרקציות מגוונות ובל נשכח את הדרדסים ואפילו ואולי בעיקר את היותה גן עדן לחובבי הבירות למיניהן ,כ- 400 סוגי בירה שונים נמכרים בה כולם תוצרת בלגיה.

את הפינוק בדרך לבירה הבלגית בריסל מתחילים עם חברת התעופה החדשה יחסית "ברסל איירליינס" שקמה על מורשת קודמתה "סבנה" אך ביצועיה, האפשרויות שהיא מזמנת, ובעיקר היחס המקצועי והטיפול המצוין בנוסע עולים לאין ערוך. פוגשים את הבלגים בבריסל בירה קולינארית ידועה, האמירה הרווחת בין חובבי מזון האיכות היא שבכל מסעדה בבלגיה האוכל טעים. מכיוון שלא עברתי את כולן ואף לא את מקצתן, אוכל רק להעיד שהאמרה נכונה לפחות בכל אלו שביקרתי. סוגי הבישול מגוונים ומשובחים, מאכלי הים מעולים והקינוחים קוטפים את כל הפרסים. בכל פינת רחוב עומד דוכן לממכר שוקולד האיכות לאונידס, והבחירה נעשית קשה כאשר המוכר שואל איזה סוגים נרצה וכמה, כי הסוגים כל כך רבים ומגוונים שלו יכולנו לטעום אחד מכל מה שקיים היינו צריכים לקנות כמות עצומה. הגופרה הבלגית עוד מוצר איכות בלגי רב טעם, מתחלקת לשני סוגים "לה שוואז" שנאכל כמו שהוא וה"ברוסלאז" עם הקצפת ושניהם נימוחים בפינו עם כל ביס ולא חשוב מאיזה סוג. בנוסף לאוכל ולבתי הקפה הדורשים ביקור מידי כמה שעות נמצא בבריסל מוזיאוני אומנות מצוינים, ארכיטקטורה מרהיבה והרבה היסטוריה.

DSC_1608

בלגיה הייתה במשך שנים רבות שק החבטות האירופאי. כולם ערכו על אדמתה את הקרבות כשבסיומו של כל אחד מהם נכבשה על ידי צד כל שהוא. בעקבות כל המלחמות נותרו מקומות רבים המהווים עדות היסטורית למה שקרה ועם כל הצער על הנפגעים – גם מעניינים. אזור קרב ווטרלו המפורסם הקרוב לבריסל הוא רק אחד מני רבים, במערב בלגיה באזור פלנדריה נמצאים "שדות הקרב של פלנדריה" ובמרכזם העיר איפרס. בקיץ 1914 מתחילה המלחמה שנקראה אז "המלחמה שתסיים את כל המלחמות" אך ב1920 כבר הוסב שמה למלחמת העולם הראשונה. במרכז העיר איפרס אותה עיר שנהרסה במלחמה ואשר מסביבה חיו מאות אלפי חיילים במחפורות ואף נהרגו שם, עומד מוזיאון מיוחד במינו, מוזיאון כל חושי המפעיל אצל המבקר כל אחד ואחד מחושיו, המוזיאון מבקש להתעמת עם מבקריו, עם העבר ועם ההווה, עם המלחמה אך גם עם התקווה לשלום. תצוגות של מלחמה גדולה תוך כדי ראית האנשים הקטנים שהיו שם, חוויה המציעה חומר רב למחשבה או כמו שאומר המוטו של המוזיאון "לזכור את העתיד".

ypres 4

באותו אזור של פלנדריה עם כשני שליש מתושביה של בלגיה ממוצא גרמאני-פלמי (השאר ממוצא קלטי-לטיני מאזור וואלן.) ניתן לטייל וליהנות זמן ממושך. באזור "דה פנה" הנמצא בדרום מערב המדינה ליד הגבול הצרפתי ולאורך הים נמצאת אטרקציה מרהיבה לכל אחד המעוניין לפרוש מפרש אך ללא הסכנה של הרטבות ממימי הים, על החוף טסות במהירויות רבות מפרשיות החוף, כלי תלת גלגלי עליו מורכב מפרש גבוה וההתלהבות מרקיעה שחקים, כל אחד יכול, שיוטי משפחות, בודדים או תחרויות הכול שם. העיר ברוז' אשר קבלה מיונסקו את אות העיר השמורה מציעה לכל אחד מראות מדהימים של ארכיטקטורת ימי הביניים משולבת בתעלות מים. העיר שראשיתה עוד במאה ה-2 כמושבה גאלו-רומנית וקיבלה את שמה דווקא מסקנדינביה. החל מהמאה ה11 הפכה ברוז' למרכז בינלאומי עסקי בגלל הגישה הנוחה לים. כאן בברוז' נולד "בית החליפין" אצל משפחת ואן דר בורס, כאן הוחלפו סחורות וכסף והתווכחו על מחירים, שמה של המשפחה יצר את המילה ההולנדית בורס שהפכה לאחר מכן למילה הכלל עולמית – בורסה. מאז ועד היום עברה ברוז' הרבה ידיים  עד שהפכה לעיר אומנות ומרכז תיירותי בלגי מרשים.

sails 6

נמשיך לאנטוורפן היא העיר השנייה בגודלה בבלגיה והעיר הגדולה בפלנדריה. העיר שוכנת בצפון המדינה, בסמוך לגבול עם הולנד ועל גדות הנהר סְחֵלְדֶה, לא רחוק מהשפך אל הים הצפוני. נמלה של אנטוורפן הוא השני בגודלו באירופה.

קימות שתי סברות לגבי מקור השם אנטוורפן. הסברה הראשונה גורסת כי המילה אנטוורפן מקורה במילים ההולנדיות אן הט וורף שפירושן לאורך הרציף. על פי גרסה אחרת, מקור השם הוא באגדה מיתולוגית על סילביוס ברבו אזרח רומי, שחתך את ידו של הענק אנטיגון שהטיל אימתו על העיר, וזרק אותה לנהר.

שם העיר, על פי גרסה זו, הוא שיבוש של המילים ההולנדיות הנד וורפן-לזרוק את היד. פסל של ברבו והיד של הענק מוצב בכיכר המרכזית בעיר, ובסמל העיר מופיעה היד החתוכה של הענק.

העיר נחשבת לאחת מבירות סגנון הארט נובו- "האומנות החדשה" בארכיטקטורה. שכונת זוֹרְנְבּוֹרג בעיר מכילה מאות בניינים בסגנון זה. במלחמת העולם השנייה היה נמל אנטוורפן יעד אסטרטגי בעל חשיבות עליונה עבור בעלות הברית. העיר שוחררה בספטמבר 1944 ע"י הבריטים. הנקודה היהודית באנטוורפן שרבים מתושביה כיום הם יהודים מתחילה עוד בסוף המאה ה-19 עת ברחו יהודים רבים מהפוגרומים במזרח אירופה במטרה להגיע דרך נמל אנטוורפן באוניות הסטאר ליין לניו יורק, בכדי להתפרנס התמקמו באזור הנמל ומכרו הכול ובעיקר תפוחי אדמה חתוכים לרצועות ומטוגנים אשר לימים ועד היום ידועים בבלגיה בשם פריט- הצ'יפס. דונה גרציה אותה אישה יהודיה מפורסמת אשר נולדה ב -1510 למשפחה ממגורשי ספרד, עברה לאנטוורפן עם התחלת האינקוויזיציה  יחד עם כל רכושה האדיר, בנק, טבק, תבלינים וצי אוניות.

brussels 13

לאחר כל הארכיטקטורה והאומנות נמשיך לארדנים אזור הררי או יותר נכון גבעתי מיוער שנמצא בעיקר בבלגיה גולש ללוקסמבורג, אך שולח גם שלוחות לצרפת וגרמניה. האזור קיבל את שמו מארדואנה – אלת הצייד הגאלית. אזור הארדנים כמו אזורים רבים אחרים בבלגיה היה שדה קרב מספר פעמים, ביניהן קרב הארדנים במלחמת העולם הראשונה, הקרב על צרפת וקרב "הבליטה" במלחמת העולם השנייה אשר נערך מאמצע דצמבר 1944 ועד מחצית ינואר 1945לקראת סוף מלה"ע ה-2, בין כוחות הנאציים ובין כוחות בעלות הברית. הייתה זו היוזמה ההתקפית האסטרטגית האחרונה של היטלר בחזית המערב ובכלל. מתקפת פתע זו נחלה כישלון, אם כי בשלביה הראשונים היה נדמה כי חזית בעלות הברית נפרצה והיטלר ממשיך לכיבוש אנטוורפן. אזור הארדנים אינו רק אזור קרבות מן העבר אלא פנינת טבע מרשימה, האזור משופע במערות נטיפים במקומות שונים בעלות תופעות גיאולוגיות מדהימות, בחלק מהמערות זורם נהר תת קרקעי המוסיף את רישומו למערה, באזור ניתן למצוא מערות גדולות בעלות מעברים ארוכים או לחילופין מערות היורדות עמוק לתוך בטן האדמה, אחד המקומות המרשימים הוא "הן סור לס", המערות הנקראות גרוטוס דה הן נפתחו בשנת 1856. אל המערות מגיעים ברכבת מיוחדת המביאה את המטיילים עד תחנת הכניסה. במערה אולמות רבים בעלי נטיפים וזקיפים מדהימים, נהר הלס זורם מתחת ומשמיע קול פכפוך נעים ואת היציאה מהמערה מבצעים בשייט סירות מהנה. בנוסף ניתן לסייר בהן סור לס בספארי חיות, לאזור הספארי קובצו והובאו כל בעלי החיים שאי פעם חיו באזור, רוכזו בספארי ובנסיעה נעימה ברכב ספארי ניתן לראותן בסביבתן הטבעית.

the caves 4

בבלגיה ישנן עוד אטרקציות רבות ומגוונות, פארקים רבים, פארקי מים עם בריכות ומפלים, מיני אירופה המפורסם, פארק בו הוקמו דגמים מוקטנים של מבנים מוכרים וידועים מכל רחבי אירופה, מכרות הפחם בעיר בלגני עם אפשרות לביקור באולמות הכרייה, פארקי השעשועים בלוודרה וואליבי, מוזיאון למכוניות עתיקות ברנינגה והמוזיאון הלאומי לאופניים ברואסלרה. כמו בהולנד גם כאן נמצא מפעלי גבינות בהם ניתן לסייר וגם לטעום.

ועוד לא הגענו אל הבירות, כ-400 סוגים של המשקה קיימים בבלגיה, החל מהבירות הקלאסיות הבהירות והכהות ועד בירות העשויות מפירות שונים ומשונים. כמעט כל כפר מתהדר בסוג בירה משלו, ההיסטוריה מספרת שבזמן המגפות הגדולות אלו ששתו בירות נפגעו פחות, אולי בגלל הרתחה והיגיינה, אך הכנסייה אשר הבחינה בדבר פרשה את  פטרוניותה  על מבשלות הבירה. משרד התיירות הבלגי מנפיק מפה בשם "דרך הבירות הבלגיות" במפה הכוללת את כל המדינה מצוין כל כפר ומבשלת הבירה שלו, בתי קפה, מסעדות המגישות בירות, מרכזי שתייה, מבשלות, חנויות ומוזיאונים. בעיר גנט ניתן להצטרף לטיול בירות המוביל לכל פאב בעיר לפי סוגי הבירות הנמכרות באותו הפאב.

brussels 10

בפעם הבאה שחושבים על טיול מסוג אחר סעו לבלגיה של היסטוריה מעניינת, אומנות מרשימה, ארכיטקטורה, אוכל משובח, בירות, גופרה וכמובן שוקולד.

פורסם: 10 באפריל 2014 || משויך ל: אירופה | יעדים |