הולנד – טחנות הרוח, הצבעונים, כפרי הנופש ומה שביניהם…

הולנד – טחנות הרוח, הצבעונים, כפרי הנופש ומה שביניהם…

נתזים של ים מלוח עפו כשהגלים השתברו על הדייקים, אותם שוברי גלים המונעים מהולנד להפוך מארץ ירוקה ומיושבת חזרה לתחתיתו של האוקיאנוס. זוכרים את יאנסן או אנדרסן? האמת שלא חשוב שמו של הילד שבזכות אצבעו התחובה בדייק נצלה הארץ כולה… כי הנסיעה ברוב כבישי הולנד מתרחשת מתחת לפני הים ב"פולדר" (אזור ימי שנוקז ליבשת) היא דבר מדהים כשרק הסכר מפריד בין משברי הגלים למכונית ולבתים, להולנד של קבקבי העץ העשויים מעצי השיטה, לגבינות הצהובות השמנות והנפלאות, לשדות הצבעוניים של אלפי סוגי הצבעונים המכסים את פני השטח ולירוק, הרבה ירוק והרבה מים, משהו שלנו הישראלים חסר ובטח בחום יולי אוגוסט.

נופש

באחד מימי השרב המעיקים, כשהאובך רבץ בכבדות על כל חלקה ישראלית טובה ואפילו חוף הים אכזב ולא השיב ולו משבים קלילים של רוח ים, שמתי פעמיי לחוויה אחרת והפעם בירוק של הולנד. כבר היינו באמסטרדם ורובנו מכירים את התעלות, החלונות ובתי בקפה המקומיים, ולכן החלטנו להמשיך למשהו שונה, רגוע, מפנק ובעיקר משחרר מהדאגה לילדינו החביבים. דמיינו לעצמכם אגם גדול באמצע היער ועל שפת האגם וילה מדהימה ומפנקת שמרפסתה נחה ממש מעל המים ובווילה כל הפינוקים האפשריים. חנייה לאופניים שאיתם מסתובבים בכפר ללא פחד כי הכניסה למכוניות אסורה, דשא, עצים ופרחים מסביב, שקט, הרבה שקט ושלווה ואם רוצים אפילו את השכנים לא תכירו. de eemhof night 1כל זה נמצא בכפרי הנופש של סנטר פארקס המפוזרים בהולנד, בלגיה, צרפת, אנגליה ועוד. לכל פארק הייחוד שלו והאטרקציות המקומיות כמו מסלול גלישה הבנוי על הר מלאכותי המכוסה שלג כל השנה בפארק ששמו דה קמפרוונן, או קורס צלילה המעניק תעודה רשמית, ארץ הספינות הטרופות בפארק דה ווסמרן בבלגיה, מרחק קצר מהגבול ההולנדי ועוד הרבה אטרקציות לכל כפר וכפר. ועוד לא סיפרנו על האקווה מונדו – הוא עולם המים שקיים בכל כפר ובו ברכות גלים, מגלשות, ברכות שחיה וכל ההרפתקאות שילדים ולא רק הם יכולים לחלום עליהם ולממש בפארק מים. בנוסף, בכפרים ספורט אתגרי, טיפוס קירות, עולם הילד, אזור טרופי ועוד מנפלאות המקום והמיועדים גם למבוגרים. תוכלו לבלות מבלי לדאוג לילדיכם, אם בווילה בעלת חדרי שינה מרווחים, סלון נעים ובו אח לימים קרירים, מטבח המצויד בכל הדרוש לבישול ביתי או בג'קוזי וסאונה לפינוק מתמשך. ובאם חפצתם לזוז ולהניע אברים –עומדים לרשותכם מגרשי טניס, סקווש, אולם סגור או מגרשים בטבע. במרקט דום, הוא המרכז האקזוטי, נשמתו ומרכזו של כל כפר, בין עצי הענק ברכות המים, התוכים שעל העצים והפרחים המרהיבים נמצאות בלי להרגיש חנויות המציעות מכל הטוב, סופרמרקט לקניות ולבישול בווילה, אך ובעיקר המסעדות… כל מה שתחפצו אבל הכול…. מסעדות מסוגים שונים ומגוונים, טעמים אירופיים, מזרחיים או אוסטרלים, ארוחות בוקר צהריים וערב, בתי קפה ואם שכחתי משהו היו בטוחים שגם הוא שם.)

טחנות הרוח

אחד האזורים המעניינים והייחודיים להולנד הוא אזור זאנסה שנס Zaanse Schans, אזור טחנות הרוח. כאשר מגיעים לאזור זה כאילו שבנו למאה ה-17. בתים קטנים וירוקים, טחנות רוח פעילות והכול סובב את נהר הזאאן. רבים מהבתים ואזורי הפעילות הובאו ושוקמו מחדש באזור זה רק בשנות ה-60 של המאה ה-20, אך באותה הצורה של המאות ה-17 וה- 18. wind mill 2הצבע הירוק השולט בבתים כיום הוא מזכרת מהיסטוריה רבת שנים שבה צבעו הכפריים באזורים שונים את בתיהם בירוק. אזור הזאאנשטריק, הוא האזור סביב הנהר, היווה את אחד מעורקי התחבורה הימית החשובים באזור צפון הולנד ונחשב לאזור המלאכה העתיק ביותר באירופה. כיום האזור עמוס באטרקציות שונות, טחנות הרוח פעילות המייצרות וטוחנות שמנים שונים משמשות כמנסרה ואף מייצרות צבעים. בנוסף, ניתן לפגוש את מיצרי נעלי העץ המסורתיות ולחזות בתהליך היווצרותן, לעבור במחלבה ולראות את ייצור הגבינות הצהובות ובעיקר לטעום ולקנות. במקום ניתן לסייר בסירות או לשכור אופניים ואף לבקר במוזיאון המקומי. הכפרים הנם בעצם רק בסיס שממנו אפשר לצאת ולתור את הארץ כולה ואף את שכנותיה: בלגיה, גרמניה ואפילו רחוק יותר, לבקר באמסטרדם ובברוג' הבלגית, להמשיך ולהתעופף במתקניו המפחידים של הסיקס פלג – אותו פארק דמוי דיסנילנד הקרוב לכפר דה אמהוף.

ערים ופרחים

laiden 8לחילופין אפשר לצאת לאזורים אחרים של תרבות יופי והרבה עניין – אם בוולנדם או מרקן על שפת הים, ליידן העיר העתיקה בעלת האוניברסיטה משנת 1111 המציעה תעלות וארכיטקטורה מרהיבים שרק שם אפשר לקבל, לשבת בבית קפה המונח, פשוטו כמשמעו, על מי התעלה ושואב לתוכו את כל מי שעובר בסביבה, ואולי יותר מכל, רצוי לבקר באתר הצבעונים של הולנד בגני קויקנהוף. השם שפירושו "גני המטבח" נולד במאה ה-15 כאשר האדמה במקום השתייכה לדוכס ואן בייארן כאזור הצייד והגינון של טירתו. בשנת 1850 תוכנן המקום כגן וב-1949 נשתלו בו הצבעונים הראשונים.koikenhof 18 הגנים משתרעים על למעלה מ-120 דונם ובכל שנה נשתלים בהם יותר מ- 7 מיליון פקעות של למעלה מ-600 סוגי צבעונים, סחלבים, עצים בני 160 שנה, אגם, תעלות, ברבורים וברווזים ויופי, הרבה יופי צבעוני ומרהיב. המקום פתוח באביב בלבד בין מרץ למאי.
דבר אחד נוסף בכל זאת חייבים לחוות לפני שנפרדים מהולנד וזאת חווית טחנות הרוח, אך כאן, בניגוד לטחנות הרוח באזור זאנסה שנס, הטחנות עוסקות בדבר אחד בלבד והוא מניעת הצפתה של הולנד. אותו פחד מהצפה של הולנד השטוחה והנמוכה מהים והצורך להגדיל את השטח היבשתי הוא שדחף מהנדסים וממציאים הולנדים כמו קרנליץ קורלניץ, יאן אדריאנץ ואחרים להמציא ולבנות את טחנות הרוח. תפקידן המקורי והבלעדי של הטחנות היה ניקוז מהיר של כמויות מים גדולות באמצעות העברת המים מרשת תעלות מנקזות נמוכה לרשת תעלות גבוהה יותר, עד לגובה אשר יספיק להוריד את המים לים. כיום מונעות הטחנות על ידי מנועי דיזל אך עדיין ניתן לבקר בחלקן. wind mill 11אלו שנשתמרו koikenhof 23ואחת היפות שבהן היא טחנת "שכארמרלנדם" באזור אלקמר.
סעו החוויות מחכות…

פורסם: 27 במאי 2014 || משויך ל: אירופה | יעדים |