ספר המדבר

ספר המדבר

השפלה הדרומית, משתרעת במועצה האזורית בני שמעון או כפי שהיא מוכרת יותר – בואכה פאתי הנגב. בארץ לא נודעת זו, ארץ של גבעות בגובה שבין 400 ל – 600 מטר מחורצת בעמקים מעובדים ברובם ובמזג אוויר ייחודי לאזור. שלושה אזורי אקלים הנפגשים באזור ספר המדבר: זה של ים המלח, האירני טורני של הר הנגב והים תיכוני. פה נוצר בית גידול מיוחד, בית הגידול של ספר המדבר השומר על מגוון המינים הייחודי לאזור זה. אזור מפגש בוטני המשלב צמחיה ים- תיכונית עם צמחית ההר והמדבר. אתרי סיור מגוונים, פרה היסטוריים, אתרי התיישבות עברית קדומה, שמורות טבע ומרחב יער נטע -אדם.

היערות הקיימים באזור מהווים אי של שימור לחי והצומח, החשוב היום יותר מתמיד למען לא ייעלמו סוגים רבים אשר קיימו שם את ביתם, בין גבעות גורל דרך הנחלים  בבקעת יבל ועד מפגשם בלקיה.

בדרכנו לאזור הדרום אם לאילת או לים המלח כדאי לעבור באזור מדהים זה וליהנות ממראות אחרים ושונים, ציפורים וחיות ביערות להב ויתיר, מסלול הליכה מרהיב וחסידות מקננות  בהר חירן, חורבת זעק והיקב החדש המסתתר בחובו ועוד. קרן קימת לישראל והמועצה האזורית בני שמעון חברו יחדיו, והן מציעות מסלולי סיור אל חבל ארץ זה בדרום הארץ, הכוללים ביקור ביער דביר, יער להב, יער יתיר, חורבת זעק ואתרים נוספים כדי לראות את מגוון המינים צמחים ובעלי חיים ביערות קק"ל, ואתרי תיירות חדשים.

סיור ערבה דראגת 5

יער להב ממוקם על הגבעות שבדרום שפלת יהודה בואכה באר-שבע . זהו יער נטוע רחב המשתרע על פני יותר  מ – 30 אלף דונם. קרן קימת לישראל החלה בנטיעתו עוד בשנת 1952, באזור בו ממוצע המשקעים הרב שנתי 250 מ"מ. היער בולט על רקע מיעוט הצומח הטבעי שסביבו המורכב בעיקרו מבני שיח מדבריים נמוכים. קק"ל הכשירה באזור שולחנות פיקניק ואף מתקני משחקים לילדים הנמצאים בכניסה הצפונית ליער. קק"ל פרצה ביער דרכים שבעזרתן אפשר להגיע לכל פינה בו. כביש סלול מוליך אל מגדל התצפית- הנקודה הגבוהה ביותר ביער המתנשאת לרום של 518 מטר. מן המגדל ומפינות אחרות ביער נשקפים נופי שפלת יהודה, הרי חברות מישור החוף הדרומי ובקעת באר-שבע -מראה מרהיב עין. חורבות ישובים, שרידי כנסיה ובית כנסת, מתקני חקלאות קדומה שבתחום היער, כל אלה חושפים קורותיהם של תושבים, מלכים ומורדים שהמקום שימש להם זירת פעילות במהלך ההיסטוריה. שני חניונים המונגשים לנכים מצויים ביער להב: חניון קמפבל: ברחבת החנייה של מגדל התצפית הותקנו שביל בטון, שולחנות פיקניק ומתקני  משחק שהותאמו לנכים,  בחניון השדרה בכניסה הצפונית של היער הוצבו שולחנות פיקניק עם גישה נוחה לכיסאות גלגלים.

איך להגיע? מצפון : מכביש בית קמה-ב"ש  כ – 2.5 ק"מ מדרום לצומת בית קמה , בצומת דבירה מסתעף כביש הגישה לקיבוצים דביר ולהב אנו פונים בכביש נופי זה , חולפים על פני קיבוץ דביר ומגיעים לכביש הגישה ליער להב  .

ביער להב קיימים ארבעה מסלולי אופניים מעגליים משולטים ומסומנים היטב היוצאים ממגדל בתצפית ביער :

אחד בדרגת קושי גבוהה (מסלול אדום) ,

שניים בדרגת קושי בינונית (מסלולים כתומים) ,

אחד בדרגת קושי קלה (מסלול ירוק) .

מדובר במסלולים טבעתיים, הווה אומר, הרוכבים יכולים להשאיר את רכבם בנקודה אחת ולהגיע אליה בסיום המסלול.

דרגה 1 24 ק"מ – שביל כבוש המיועד לכל סוגי האופניים בעלי צמיגים רחבים. בשביל שיפועים מתונים.

דרגה 2 6 ק"מ – מיועדים לאופני הרים, שבילי עפר כבושים עם שיפועים חזקים, מסלולים טכניים סלעיים קצרים.

דרגה 3 1.5 ק"מ – סינגל טרק – ירידות ועליות קשות במיוחד, קטעים טכניים ארוכים וקשים, מעברי מכשולים. במסלול זה קיימות אזהרות בטיחות לרוכבים בשטח.

מערכת מסלולי האופניים בנויה ממסלולים מעגליים היוצאים כולם מחניון ראשי אחד (trail head), עובדה המאפשרת לרוכב לקצר או להאריך את הטיול עפ"י רצונו. המסלול המרכזי הינו בדרגת קושי 1 (קלה), וממנו יוצאות מערכות המסלולים של דרגות הקושי 2 ו – 3. במערך שבילי האופניים משולבות אטרקציות תיירותיות המאפשרות עצירה וטיול רגלי קצר,  ביניהן, חורבת רימון, חורבת אבו חוף, מוזיאון ומרכז לימודי לידיעת הארץ והכרת האזור על ג'ו שם אלון, מגדלי תצפית, ומצפורים.

חורבת רמון על גבעה מדרום לקיבוץ להב. כפר מימי בית שני ובו בית כנסת. על אריחי האבן שברצפת המבנה חקוקים ציורים, ביניהם מנורה בת שבעה קנים. על מדרונות הגבעה בורות מים, מקווה טהרה גדול ומרשים, גתות, מערות מגורים ומערות קבורה.

חורבת אבו חוף ממרכז ג'ו אלון נפנה מערבה. ממצפה להבים נפנה שמאלה, לאחר 800 מטרים נגיע להצטלבות. נפנה בדרך השנייה מימין אל חורבת אבו חוף.באתר, ישוב עתיק שפרח בתקופה הביזנטית , נחשפו בו גם  שתי כנסיות נאות. 100 מטרים מערבית לפסגה נמצא  מבנה קולומבריום ששימש לגידול יונים.  עוד באתר: באר מים, בורות, מערות מגורים וגתות.

תחנה לטיבוע ציפורים-עין רימון, צוות חוקרים העוסק בחקר נדידת הציפורים הקים במקום תחנה שבה ניתן לחוות חוויה מיוחדת של לכידת הציפורים, זיהוי, מדידות ואף טיבוע בטבעות אישיות ומעקב אחרי נדידת הציפורים. לפרטים: 08-9913278

יער יתיר

אל יער יתיר של קרן קימת לישראל, הגדול ביערות ישראל, מוליך כביש המסתעף צפונה מכביש שוקת – ערד, כביש מס' 31. כחמישה ק"מ מצומת שוקת לכוון ערד נפנה אל כביש יער יתיר. בדרכנו נבחין בסוללות עפר על הגבעות אשר נועדו להתמודד עם תהליכי מדבור בעזרת שיטת נטיעה האוספת את מי הגשמים בחורף. באזור שבו כמות המשקעים נמוכה מ – 250 מ"מ נטעה קק"ל עצי שיטה, שיזף, אשל, חרוב וזית היוצרים נוף סוואנה. אחד הצמחים הגדלים רק באזור זה הוא שלהבית קיצרת שיניים.

מדרך היער הראשית, פונה שמאלה דרך עפר משולטת שחור, דרך החלמוניות. ניסע לאורכה ונחנה את הרכב ברחבת החניה שליד שביל  החלמוניות. נרד אל ערוץ הוואדי סמוך למטע של פיסטוק, אלת הבוטנה. בסמוך קיר טרסה מרשים, שריד לחקלאות קדומה. נמשיך בנסיעה על דרך העפר עד שנגיע אל סימון סגול. שביל הבור והמערה הינו שביל טבעתי, ובהמשך הדרך שביל צהוב שגם הוא יוליכנו אל מערות מגורים ובור מים קדום. נתקדם בנסיעה על הדרך המסומנת שחור ונעצור לבקר בחורבת יתיר, עיר בנחלת שבט יהודה. מורדות הגבעה מכוסים חורבות בתים, מערות מגורים וקבורה, בורות מים, גת, בית בד וכנסיה מפוארת. מכאן ניתן להמשיך בדרך המסומנת כחול אל כביש 6002 ומשם אל כביש 60 חזרה לצומת שוקת. מומלץ להצטייד במפת טיול וסימון שבילים מס' 12 דרום השפלה ושולי הר חברון.

ביער יתיר הכשירה קרן קימת לישראל חניוני פיקניק ומתקני נופש פעיל.

הר חירן – פסגה בגובה 600 מטר ברכס הדרום מערבי של הר חברון צמוד ליער יתיר. מרכס ההר תצפית נוף מרהיבה אל בקעת באר שבע ואל הר חברון הגבוהה מזרחה עד לשמורת הר עמשא .ניתן להעפיל לפסגה ברכב 4X4  או ברגל . ההר מאופיין בצומח של ספר מדבר .

בסקרים במקום התגלו כ-170 מינים שונים של צמחים לדונם. כדי לשמור על ייחודיות האזור משתמשים בהר חירן בטכניקת ניהול ביוספרית בה האדם הוא חלק מהטבע, באזור זה שומרים הבדואים מהסביבה על האזור על ידי רעיה מבוקרת בעונות מוגדרות.

חירבת זעק

חורבת זעק נמצאת בדרום- בגבול השפלה והרי יהודה. כ-4 ק"מ צפונה מקיבוץ להב והיא נמצאת בדרומו של עמק מעובד המוקף באתרים עתיקים. שטח היישוב הקדום 40 דונם ,בכניסה למקום, ממזרח לבית השייח, מערה גדולה ובה מתקני בית בד מהתקופה הביזנטית.

באולם המערה פתחים של מחילות לעברים שונים. המחילה הצפונית, ששימשה את התושבים בימי מרד בר כוכבא,  מסתיימת בבור מים, לידו מקווה טהרה של היישוב מהמאות הראשונה והשנייה לפנה"ס.  יש להצטייד בפנס. האתר פתוח למבקרים בכל ימות השבוע והכניסה הינה חופשית ללא תשלום. באתר מתגורר במבודד זוג אחד בלבד – דודי ודורינה. הם מטפלים באתר, מטפחים ומשחזרים את מבניו העתיקים, לצד טיפול בפינת החי, מארחים קבוצות מטיילים רבות, מבצעים סיורים מודרכים ו… עושים יין בתוך מערה עתיקה, ששוקמה ושוחזרה ברוח העבר הקדום. ניתן להתארח בסופי שבוע ובהזמנות מראש גם בימי חול. במקום  מוצעים סיורים, ארוחות קלות/כבדות. ואם מגיעים בשבת אפשר ליהנות מפיתות ולבנה, תה צמחים, או יין תוצרת מקומית עם זיתים ביתיים.

הכניסה אל החורבה היא מכביש 40,  פונים מזרחה אל כביש להב – דביר ושמאלה לאחר 3 ק"מ על לפי השילוט אל חורבת זעק משם ממשיכים בנסיעה עד לשער הכניסה.

פורסם: 3 באפריל 2014 || משויך ל: יעדים | ישראל |