ארץ הגליל המערבי

ארץ הגליל המערבי

  הגליל המערבי, ארץ של ים, צוקים וואדיות, כחול של ים וירוק של יער, מסלולי טיול בנופים מדהימים והמון ים טבע אטרקציות וכמובן פסטיבלים או כמו שאומרים אנשי הגליל המערבי פה אצלנו זה החופש לאהוב. הגליל המערבי  הוא ללא ספק אחד האזורים היפים בארץ, מלא קסם ומסתורין ושפע תרבויות המרכיבות בו את הנוף האנושי ,

 האקוודוקט המפורסם של סולימן פאשה, שהוביל מים ממעינות כברי לעיר עכו בתי תפילה עתיקים , קברים קדושים ומסעות מרתקים אל ההיסטוריה מעכו העתיקה לאורך ציר החוף גן הבהאים  ועד למבואות צפת בגליל המזרחי משמשים פה בעירבוביה יחד עם מסלולי טיולים מיוחדים ואטרקטביים, שמורות טבע (נחל בצת, ראש הניקרה, עין אפק, )מצפורים כמו בקעת פקיעין, הר חלוץ וחרשים. אתרי תרבות מרתקים – בית לוחמי הגטאות, יד לילד, גן התעשיה בתפן, ואף תצוגת מכונית עתיקות.

the aquaduct of suliman pasha2

נחלים רבים זורמים מעם הרי הגליל ומתנקזים באזור שפלת החוף של הגליל המערבי וניתן ואף רצוי לטייל בהם., נחל שזור הוא קניון בית הכרם בעל קירות קניון של 15 מטר, מפלים, גבים, ונוף צמחייה סבוך., מעיינות כאוכב- אגן הנחלים אבליים – שלושה מעיינות שכבה הנובעים במידרון של נחל אבליים כשהמעיין העליון עין אל חזיזה נקווה בניקבה חצובה אל בריכה בנויה. נחל חילזון הוא אחד הגדולים באזור הגליל המערבי בעל אגן ניקוז רחב. זרימתו העזה חרצה עמק חתור החושף רוחב גאולוגי מרשים, עם מפלסי זרימה קדומים, מאובנים ופיתולים מרשימים, בנחל  מערות קרסטיות וטרשונים, צימחית עצי חרוב, אלונים, אלה וזית ואף בעלי חיים כחזירים, תנים, שפני סלע ושועלים.

ganim bahaim 3

נחל צלמון חוצה מגוון צורות סלע ועשיר בשרידי תרבות האדם כמו בוסתנים, חלקות עיבוד קטנות באפיק הנחל המושקות על ידי תעלות מים, טחנות קמח ואמות מים מסורתיות ואף מספר בריכות טבעיות עם מים כל השנה.

שני רכסים גבוהים באזור- רכס יודפת הר עצמון והר שכניה, פסגת העצמון מתנשאת בגובה של 547 מטר והנוף נפלא על בקעת בית נטופה ובקעת סכנין, הצמחייה עשירה במיני אלון מצוי,אלה א"י, אלון תולע, קטלב וכליל החורש, במקום גדלים סחלבים, צבעוני ההרים, כלניות ונוריות. גם מעט שרידים ארכיאולוגים מהתקופה ההלניסטית ניתן למצוא על פסגת העצמון. הר גמל בעל שתי דבשותיו יחד עם הר חלוץ יצרו את מתלול צורים המתנשא זקוף לגובה של 700 מטרמעל בקעת בית הכרם ומהווה את קו הגבול בין הגליל התחתון לעליון.

אתר השיירה בצומת כברי, האתר מנציח את 42 חללי שיירת יחיעם שניסו להבקיע את דרכם אל קיבוץ יחיעם הנצור ב28.3.48. השיירה שיצאה מנהריה מנתה 98 חברי הגנה ב 8 משורינים שאת שרידיהם ניתן לראות באתר.

yechiam memorial1

נמשיך לכוון קיבוץ חניתה בגבול הצפון שנמנה אף הוא עם הקיבוצים הנצורים אליהם ניסתה השיירה להעביר מזון ותרופות רק כחודש וחצי לפני הכרזת המדינה, בחניתה מוזאון חומה ומגדל מרשים. ממרומי ההרים עליהם יושבת חניתה במזג אוויר שוויצרי נרד ונוכל לטבול, לשוט או אפילו להחליק על הקרח באגם מונפורט לרגלי העיר מעלות. לצפות בתערוכת הפיסול באבן הנערכת כל שנה בפסח, ולאחר שנמצה את האגם על כל האטרקציות שבו זה הזמן להעפיל לכוון שמורת הר מרון, אך בדרכנו ולפני שנגיע לשמורה נעבור בכפר הדרוזי חורפיש שבו נמצא קבר הנביא סבאלאן

(הוא זבולון שלנו) הקדוש לדרוזים, שם ניתן ללמוד ולו כזית ממנהגי העדה הסודית הזאת, לצפות על כל האזור מראש ההר ולשמוע סיפורים בבית המסורת הדרוזי אשר בכפר על השרדותה של הדת הדרוזית.

לאחר שהדי חגיגות ל"ג בעומר בקבר בר-יוחאי שככו ניתן להנות מצל עצי האלון, האלה הארץ-ישראלית ומעט אורנים בשמורת הר המרון. השמורה השקטה, המרוחקת  והפחות ידועה הזו מציעה לא רק הכרות מעמיקה עם החי והצומח בסביבה, אלא גם חדרים המוטמעים בטבע בבית ספר שדה הר מרון שם יכולים משפחות או יחידים "להעלם" בינות העצים במרחב של 120 דונם ירוק, שבילי יער קטנים, לצפות בחזירי בר בלילה ובציפורים ביום. החורש הצעיר יחסית (נישתל מחדש בתקופת המנדט הבריטי לאחר שהטורקים גדעו כל עץ בשטח לטובת אדני רכבות) מציע אפשרויות רבות כהכרת צורות הצימחיה: הבתה שהיא צמחיה נמוכה מאד, הגרגה- צמחיה נמוכה, החורש בגובה האדם והיער הגבוה.

ברדתנו מהמרון נעבור בפרק הסלעים בכפר הדרוזי כיסרא- תופעת טבע גאולוגית יחודית ומדהימה     של סלעיםומעשי ההגשם והרוח בלב חורש טבעי. סלעים אלו הינם סלעי משקע גיריים המשתייכים לתקופת ה"טורון" מלפני 90 מליון שנה לערך. המצוקים שנוצרו עברו המסה קארסטית ויצרו צנירים וצורות מענינות ביותר. הפארק ממוקם על ההר בגובה של 767 מטרים וממנו נוף מרהיב של הגליל העליון, הגולן והלבנון.

מתוך הירוק החזק של החורש במרומי הרי הגליל נרד מערבה אל הכחול טורקיז של חוף אכזיב, חוף זה שהוא שמורת טבע ייחודית שבה גדלים אלת המסטיק וחרובים אשר תנאי מזג האוויר הפכו אותם לשיחים. נפגוש שם גם את פריחת העדעד הכחול שזהו מקום גידולו הבלעדי. ונוכל לצפות בציפורי החוף והשחפיות.

shmurat meron

 אטרקציה מיוחדת הוא צב הים החום אשר חי במפרצים ובנקרות המהווים מקום נח להיזדווגות. החוף משמש להטלת הביצים הנשמרות במקום עד לילות הירח אז  מיתבקעות מאות מבניהן והצבים הזעירים נוהרים אל הים.

ומאכזיב ברכבת הזעירה לאורך החוף ישר לצוקראש הנקרה המוכר והמרתק, הנקודה הצפונית ביותר בקו החוף שלנו בה פוגש הים התיכון את ההר.

rosh hanikra17

הים והסלע מנהלים כאן מערכת יחסים של מאות אלפי שנים שרשרת זעזועים תת קרקעיים יצרה סדקים רבים בסלע, ומי הגשמים שירדו במשך השנים חדרו בעד הסדקים בשכבות של קירטון רך המשובץ באבני צור הרחיבו אותם למחילות ומערות. התנפצות גלי הים בעוצמה רבה הרחיבה את המערות ויצרה את מערכת הניקרות המרשימה ושאר הצורות. במלחמת העולם השניה נחצבו על ידי הצבא הבריטי שתי מנהרות באורך של 190 מטר למעבר רכבות ממצרים דרך ישראל לבנון, טורקיה ועד אירופה במאמץ המלחמה בנאצים.

rosh hanikra20

טיפים והצעות למספר מסלולים בגליל המערבי להנאתנו:

היסטוריה ונופים בגליל המערבי

טיול זה משלב אתרים בעלי חשיבות היסטורית ודתית, עם תצפיות נוף מרהיבות והליכה בנחלים מוצלים וקרירים יחסית.

איך ניצל הנביא מוחמד

ערביי הגליל המערבי נוהגים לספר על הנביא מוחמד, שהגיע פעם לאזור לאחר שנאלץ להימלט מאויביו. הנביא התחבא במערה, ומשראה כי אויביו נכנסים אחריו, – התפלל לאללה וזה מוטט על הרודפים את תקרת המערה, אך דאג כי החלק שמעל מחבואו של הנביא ייוותר בשלמותו. בין אם הסיפור אמיתי ובין אם לא, נוצרה כאן מערה ייחודית בצורתה – מערת קשת. כדי להגיע למערה נוסעים משלומי מזרחה בכביש 899, ופונים שמאלה לפי השילוט לאדמית. בסוף העליות המפותלות מסתעפת מהכביש דרך עפר טובה לכל רכב, שמגיעה אל חניון גדול. הולכים בזהירות לאורך השביל הסלעי המסומן בירוק, המתקרב לעתים אל שפת המצוק. הליכה קצרה תביא אתכם אל המערה, שממנה נשקפת תצפית מרהיבה אל האזור כולו. מומלץ במיוחד לצפות ולצלם מהמעקה המערבי של הקשת, דרך המערה, אל נחל בצת הזורם עמוק למטה.

אל מול ההר החזק

נקודת תצפית יפה לא פחות נמצאת מעט דרומה למערת קשת. כדי להגיע אליה ממשיכים מזרחה בכביש 899, עוברים את קיבוץ איילון ואחרי כקילומטר פונים דרומה (ימינה) לפי השילוט אל פארק גורן. כביש משולט מוביל אל חניון מצפה מונפורט – מרפסת תצפית המשקיפה אל היופי של נחל כזיב ומבצר מונפורט. השם הצרפתי המקורי של המבצר היה "מון-פור" שפירושו ההר החזק. זהו גם פירוש השם הגרמני, "שטרקנברג", שניתן למקום כשעבר לידי מסדר הנזירים הטבטוני. שמו הערבי של המקום הוא קלעת קוריין – מבצר הקרן הקטנה. המשקיענים שבכם מוזמנים להקפיץ רכב אחד אל חניון הזיתים, 5 ק"מ מזרחה, ולרדת מהמרפסת אל נחל כזיב. מכאן הולכים מערבה במעלה הנחל, ולאחר כשני ק"מ של הליכה חוויתית מגיעים אל בריכות המים הגדולות ביותר בגליל המערבי, השופעות כל השנה. 2 ק"מ נוספים מזרחה משם נובע המעיין הראשי של הנחל – עין טמיר – מתוך נקבה שאליה ניתן להיכנס עם פנסים. מכאן עולה צפונה שביל המסומן בצבע כחול, המוביל אל חניון הזיתים – שם השארנו את הרכב הנוסף. משך הטיול, כולל השהייה בבריכות – כארבע שעות.

DSC_0012

 

נחל בצת

אפשרות נוספת לטיול משפחתי קל ונעים מספק לנו נחל בצת הסמוך, המציע מים זורמים, בריכות קטנות ופריחת הרדופים. כדי להגיע לנחל נחזור מערבה בכביש 899, ונפנה ימינה לקיבוץ אילון. מיד בכניסה לקיבוץ נפנה שוב ימינה, וניסע לאורך הגדר עד מגרש החניה שליד הקיוסק.

מהחניה נרד רגלית, נעבור דרך שער הברזל ונמשיך במורד הכביש כעשר דקות – עד שנגיע לתחנת השאיבה ולנחל. נפנה ימינה במעלה הנחל, ואחרי הליכה בת מספר דקות נגיע למים. כאן ניקח את הזמן, נטייל ליד המים בין שיחי ההרדוף ועצי הדולב הענקיים, ונשתכשך בבריכות. נחזור באותה דרך. העלייה אמנם  קשה מעט- אבל בהחלט שווה את המאמץ.

ניתן לנסות לשכור חמור לילדים לירידה ולעלייה בחווה ליד הקיוסק. משך הטיול כשעתיים.

פורסם: 8 באפריל 2014 || משויך ל: ישראל |