דרך נוף יער בית קשת

דרך נוף יער בית קשת

יער בית קשת נזכר לראשונה בכתובים בשנת 1864, בספרו של הכומר וחוקר הטבע הבריטי הנרי ביקר טריסטראם המתאר את מסעותיו לגילוי הטבע של ארץ ישראל.  כשהגיע אל הר תבור וראה את היער, כתב טריסטראם  "סוף סוף יער ראוי לשמו". היער משתרע על פני המורדות המזרחיים של הרי נצרת, על פני 25,000 דונם. מצוי בו שריד מפואר של יער אלון התבור שכיסה בעבר שטחים נרחבים בצפון הארץ. במשך עשרות שנים שימש היער כבית גידול ייחודי לאוכלוסייה של חי וצומח. במאה ה-18 וה-19 נצפו כאן אחרוני היחמורים, כאשר  היום נעשים מאמצים להחזיר מין זה לארץ וחלקם כבר הושב ומתאקלם יפה בחי- בר כרמל ובנחל כזיב.

עצי האלון המצויים ביער יוצרים תצורת צומח בשם "יער-פארק" שמשמעו – יער פתוח שבו צומחים העצים במרווחים גדלים זה מזה. עובדה זו מאפשרת את התפתחותם של מיני עשבונים חד שנתיים בין העצים, הפורחים בשלל צבעים בחורף ובאביב .

לפני מספר שנים הכשירה קק"ל דרך נוף בתוך יער בית קשת, המקשרת בין אזור צומת גולני להר דבורה ולנצרת עילית. הדרך יוצרת צורת קשת, האוגפת את נצרת מדרום וממזרח. שני צדי הדרך עטורים ביער מגוון, ובו עצי אורן ממינים שונים, עצי ברוש ואף חלקת ארזים. בין העצים הנטועים טיפחו יערני קק"ל את עצי החורש הטבעי: אלון תבור, אלון מצוי, אלה ארצישראלית ומיני עצים נוספים.

דרך הנוף עבירה לכלי רכב פרטים. אורך דרך הנוף כ – 15 ק"מ. סעיף נוסף של הדרך, שאורכו כ- 5 ק"מ, מתחבר אליה מכביש הגישה לקיבוץ בית קשת.

אופניים בבית קשת

אתרים לאורך דרך הנוף אשר ממנה נשקף נוף מרהיב של הגליל ועמק יזרעאל מכל עבר: מצפור תורען, בית היערן של אנשי מצפה הגליל מסג'רה ומצפור בית היערן, מצפור אלוני בית קשת, תל גובל – מזוהה עם העיר המקראית אזנות תבור, שביל הטרשים ומצפור התבור.

דרך הנוף ממשיכה למרגלות הר דבורה, ומכאן בכביש סלול, דרך יער צ'רצ'יל, לנצרת עילית.

בתכנון דרך נוף יער בית קשת הושם דגש רב בהנגשת המקום לאוכלוסיית הנכים. ייצובם של שולחנות הפיקניק מתאימה לגישה של כסאות גלגלים.  מרבית שבילי ההליכה מותאמים לאוכלוסייה העיוורים, באמצעות אבני שפה גבוהות התוחמות את גבולות השבילים, צמחי תבלין נוטעים לצידי השבילים – לטובת חוש הריח ועוד.

לדרך נוף יער בית קשת יש שלושה "שערים" עיקריים:

 "שער צפוני" – הכניסה אליו ממחנה שמשון, בסיס צבאי המצוי על כביש מס' 77, כ – 2 ק"מ מערבית לצומת גולני.

"שער דרומי" – הכניסה דרך נצרת עלית, דרך רחוב הגליל המסתעף מדרך החטיבות, שילוט מוביל למפעל תע"ש וליער צ'רצ'יל. נכנסים ליער, עוברים את המצפור על שם צ'רצ'יל, וממשיכים עוד כ – 2 ק"מ עד לעיקול בכביש, במקום שבו חוצה אותו נחל ברק, למרגלות הר דבורה.

"שער מזרחי" – הכניסה אליו מכביש מס' 65 [ עפולה – צומת גולני] דרך כביש הגישה לקיבוץ בית קשת. לאחר עיקול חד שמאלה מוצב שילוט שמכוון אל דרך הנוף.

פורסם: 24 באפריל 2014 || משויך ל: ישראל | | |