דרך נוף רכס הרי נפתלי

דרך נוף רכס הרי נפתלי

רכס הרי נפתלי הוא השלוחה המזרחית של הגליל העליון  ועליו נמצא יער הרי נפתלי המשתרע על שטח של כ – 8,000 דונם, מיפתח ועד מטולה. דרכי רכב ומסלולי טיול רבים נפרצו בו , וכן הותקנו בו חניונים ומתקני נופש ופנאי. רכס נפתלי  משתרע מקרן נפתלי שבדרום ועד למשגב עם שבצפון לאורך כ – 17 ק"מ, מכביש צומת מרגליות במערב ועד לכביש ראש פינה –מטולה במזרח כ – 3 ק"מ. פסגותיו מתנשאות לגובה של למעלה מ – 700 מטר מעל פני הים. מורדות ההרים יורדים בתלילות אל עמק החולה  ויוצרים מעין "חומת הרים " מרשימה. במדרון המזרחי של הרכס עובר "שביל ישראל". בדרום נמצא עמק פורה ובו מטעי פרי רבים  – בקעת קדש, תופעה גיאולוגית מיוחדת שנוצרה מהתמוטטות תקרות של חללים תת קרקעיים שנפערו בעקבות המסת סלעים.

emek hachula 5

ברכס מצויים גם אתרי עבר מרשימים: תל קדש, חניון נחל קדש תחתי, מבצר הונין, מצודת כ"ח, עין רועים, תצפית משגב עם, המבצר הצלבני "שאטו נף", תצפית מנרה, מצוק רמים והפארק הגיאולוגי, הר נזר והשמורה, מצפה פאר, הקניון הקטן, מצפה ליפא גל, חניון האלות וקרן נפתלי.

metula 3

לאחרונה הכשירה קק"ל ביער הרי נפתלי דרך נוף העבירה לכל כלי רכב, ואיתה ניתן להגיע לפינות שונות של היער, בינות לחניונים חדשים.

דרכי עפר רבות עוברות על רכס נפתלי לאלו מבניכם בעלי רוח קרב וג'יפ המוכן להיטלטל על גבי בולדרים ומעברי מים.

parot baarafel 16

בדרך הנוף נפנה לכיוון צומת כוח למצפור "בלחסן", שם נערוך גם תצפית על עמק החולה. מצפור בלחסן הוקם על ידי קרן קימת לישראל לזכרו של רס"ן איתן בלחסן, מפקד סיירת הצנחנים שנפל בקרב בלבנון. המצפור ממוקם מול בית הוריו של איתן במושב רמות נפתלי, וצופה על רמת הגולן, עמק החולה ופרויקט  שיקום החולה. סיפור קורות חייו של איתן חרוט על אבני המצפור. עץ הזית שבמרכזו הועתק מחצר ביתו של איתן. ממצפור בלחסן ניתן לערוך  סיור רגלי קצר בשביל הלוחמים ולרדת מנבי יושע אל  הפילבוקס. נחמד לבקר גם במצפור החולה, מצפור הצופה לאזור עמק החולה והסביבה הממוקם ממש על שביל ישראל. המצפור ממוקם ממש בכניסה לישוב רמות נפתלי ויחודו בכך ששרק ממנו ניתן לצפות על כל עמק החולה –  מהחרמון ועד לכורזים צפונית לכנרת .

אפשר להגיע מכביש 90 ראש פינה – קריית שמונה ובצומת כ"ח לפנות מערבה לכביש 899 או להמשיך עד תל חי, ולחלופין מכביש הצפון 899 עד מצודת כ"ח.

ziporim hachula 3

פורסם: 30 באפריל 2014 || משויך ל: ישראל | | |