חיפה ומכמניה

חיפה ומכמניה

חיפה עיר הכרמל והים, חורש עצים ונוף מסחרר הצופה על מפרץ חיפה עד לראש הנקרה מטיילת פנורמה היא טיילת לואי, אחד המקומות היפים בעיר להירגע ולטייל על רקע תמונת נוף פנורמית מדהימה של הרי הגליל ומפרץ חיפה. הטיילת נמתחת על רכס הכרמל לאורך רח' יפה נוף ובסמוך למרכז הכרמל בקטע שבין מלון דן פנורמה למלון דן כרמל. היא מאפשרת מבט של 180 מעלות המשקיף על העיר חיפה, המפרץ, עכו, ראש הנקרה, ערי הגליל וגם על הגנים הבהאיים הנמצאים למרגלותיה. ביום של ראות טובה רואים מטיילת לואי גם את פסגת החרמון הלבנה. galshanim 2

ולכשמגיעה עונת החגים מתרבות האפשרויות, מפסטיבלים של אהבה רוחניות או תזונה וכושר – דרך סרטים ותאטרון הכל קיים, נגיש ומציע את כל הטוב שבו. שפע של מקומות בילוי לכל גיל וחשק,מבחר מסעדות מכל סוג שהוא מסעדות שהן חגיגה ים תיכונית או מסעדות גורמה צרפתיות, גם  מקומן של מסעדות פועלים ופאבים לא ניפקד מהחגיגה הצפונית שרק מחכה שנצטרף אליה ונלגום עד רוויה את כל הטוב שבה.

   חיפה,

טיולים, אטרקציות, ארועים ופסטיבלים

3

Lui promenade 3

 בכל ימות השנה מציעה חיפה אתרים ואטרקציות לכל נפש, אך בימי חג הסוכות מתעוררת העיר לחיים נוספים של פסטיבלים, שהעיקרי בניהם הוא כמובן פסטיבל הסרטים וכל אשר סביבו  אתרי חוצות עד השעות הקטנות של הלילה, סיורים בכל רחבי העיר ברכב וברגל, שעשועים ופארקים לילדים ורווחת ההורים, מוזיאונים, גן החיות ומערת העטלפים החדשה וכמובן חופי הים הנפלאים עם חולות לבנים וים כחול.  רצועת החוף של חיפה משתרעת מהחוף השקט דרך הטיילת של בת גלים עד לתחנת הרכבל ומשם אל חוף הכרמל ומרכזי בילויים באיזור מלון מרידיאן ואז דרומה, אל חוף דדו והחוף הפראי הנמשך עד עתלית. שפע של מקומות בילוי, מוסיקה והרקדות, בתי קפה על המים, פאבים, מסעדות ושלל מוקדי פעילות לכל המשפחה.

הבהאיים

הבהאיים, קבעו את מושבם בחיפה עירם הקדושה והשקיעו רבות בפיתוח הנוף האורבני עם שילוב של הר, גנים מדהימים, ומקדשים אשר יצרו בחיפה את אחד מהמראות היפים בעולם.

המקדש הבהאי בעל כיפת הזהב הינו המרכז העולמי של הבהאים. משני עברי המקדש נמצאים גנים מרהיבים הבנויים מ-19 טרסות מזרקות וטיילות ,מפסגת הר הכרמל ועד למרגלותיו. הגנים הבהאיים, כמו מרבית המקומות הקדושים לבהאיים בישראל ובעולם, פתוחים למבקרים ללא תשלום. עם זאת, עקב הקיבולת המוגבלת של המקום והמבנה הטופוגרפי שלו, הגנים יכולים להכיל רק מספר קבוע של מבקרים בו זמנית. בשלב ראשון נפתחו הגנים במתכונת מוגבלת, והביקור בהם יתאפשר במסגרת סיורים מודרכים בלבד, ללא תשלום. חיפה באהיים 3

3 איזורים הפתוחים לקהל הרחב: אזור המקדש והגנים הקרובים אליו (שד' הציונות), המדרגה העליונה והתצפית (רח' יפה נוף) ורחבת הכניסה למדרגה התחתונה (כיכר הגפן).

יש להירשם לביקור בגנים מראש ולהבטיח את מקומכם בטלפון 04-8313131. בשעות הפתיחה של הגנים, יצא סיור מידי שעה.

לבחירתכם שני מסלולים:

הגנים העליונים – מרח' יפה נוף (משמאל למדרגה העליונה) עד שד' הציונות, סמוך למקדש הבאב.

הגנים התחתונים – משד' הציונות (משמאל למקדש הבאב) עד כיכר הגפן.

המושבה הגרמנית

לאחרונה שופצה המושבה הגרמנית  אותה מושבה הנקראת על שם הטמפלרים אשר התיישבו באזור (היום אזור הרחובות המגינים יפו ובן גוריון.) כאשר נחצה את שדרות המגינים (שדרות המלך ג'ורג' בזמן הבריטים), נמצא בלב המושבה. מולנו בפינת בן-גוריון והמגינים ניצב בזמנו קפה "פרוס"  מבנה זה נבנה ב- 1935 והחליף את ביתה המקורי של משפחת פרוס. חיפה המושבה 1

מבנה מס' 16 הוא בית אוליפנט כמצוין בכתובת החזית. מבית זה יצא אוליפנט למסעות ברחבי הארץ, רכש אדמות וחילק אותן למתישבים יהודים במושבות היהודיות הראשונות כ"גיא אוני" היום ראש פינה.
רופא המושבה ד"ר שמידט (בית מס' 15) מראשוני הרופאים המודרניים בחיפה אשר כיהן כסגן קונסול בריטניה.
ביתה של משפחת שומאכר (12) נשמר כמעט במצבו המקורי: כולל קשתות הכניסה התוספות בחצר ובור המים.אבי המשפחה יעקב היה ממתיישביה הבולטים של המושבה ועסק בסיתות באבן בחריתת
כתובות ובבנייתם של עשרות בתי מגורים במושבה בחיפה ובנצרת.
גם בנו גוטליב מהנדס ואדריכל בנה בתים רבים במושבות הטמפלרים והיה מגדולי חוקריה ובוניה של ארץ ישראל .בית העם היה המבנה הראשון שאותו בנו הטמפלרים נוכל גם לראות את בית החולים על שם מנהיג המושבה "הרדג" וכן את מה שהיה מלון כרמל. האזור עמוס במסעדות פאבים ומקומות בילוי המעוצבים בטוב טעם ומציעים מגוון רחב של גסטרנומיה.

אתרי סיור רבים מוצעים באזור חיפה וכמובן בהר הכרמל  מתוך ההיצע המגוון תוכלו לבחור את המתאים לכם ביותר אם בעיר עצמה או בחיק הטבע.

הכפר האחמדי כבאביר – משך הסיור – 30 דקות כולל כניסה למסגד וכשעתיים אם הוא כולל גם ירידה לנחל שיח, סיור ועליה חזרה לכפר. החניה – בכפר עצמו. אתרים עיקריים – המסגד בכפר, בתי הכפר, תצפית נוף מהגן הציבורי דרומה ונחל שיח.מסלול זה מוביל לסיור בתוך שכונת כבאביר, הממוקמת בקצה המערבי של אחת מהשלוחות היפות של הכרמל. מכאן ניתן גם לרדת לנחל שיח, לסיור במעינות, בבוסתן ובמנזר הכרמליתי. האתרים העיקריים בחלק זה של המסלול הם נחל שיח, עין משוטטים, המכלול הכרמליתי העתיק, מערת קומותיים, עין שיח, והבוסתן. המסלול מוביל לטיול באחד הערוצים, מן היפים והחשובים בחיפה, שיש בו שילוב נפלא של ערכי טבע, צמחייה, מיוחדת ונדירה, אתרים היסטוריים, מעיינות זורמים ותצפיות נוף. סיור מהנה שבסיומו עליה לא קלה חזרה לכפר.

סטלה מאריס

סטלה מאריס וראש הכרמל- זהו מסלול משולב, כנסיית הכרמליתים 2הכולל סיור באתרים המצויים בראש הכרמל, ואפשרות לירידה ברגל למערת אליהו, או ברכבל לבת-גלים ולטיילת. הסיור בראש הכרמל כולל תצפיות נוף, ביקור  במנזר הכרמליתי וביקור בקפלת "הלב הקדוש" (הסיור הקצר). מהקפלה ניתן לרדת בשביל מוסדר לכיוון מערת אליהו השביל מסומן כמקובל בחברה להגנת הטבע. אורך המסלול הארוך (מהכביש) למערת אליהו, כקילומטר.

הדר הכרמל – נקודת התחלה וסיום – מוזיאון חיפה. משך הסיור כ – 90 דקות, ללא כניסה לאתרים.מוזיאון המדע 1

המוזיאון הלאומי למדע (מרכז דניאל ומטילדה רקנאטי), בבניין הטכניון הישן, אשר בגן הסמוך לו נטע אלברט אינשטיין עץ דקל, בביקורו בארץ ב- 11.2.23, ומשם לרח' ירושלים, גן בנימין , דרך מדרחוב נורדאו, לרח' בלפור, רח' ביאליק, היכל העירייה, גן הזיכרון, מגדל הנביאים, רח' הנביאים וחזרה למוזיאון חיפה הנמצא ברח' שבתאי לוי, דרך בית הגפן המרכז היהודי – ערבי.

המוזיאון הימי

אמנות הסיפון –  המוזיאון הימי הלאומי אשר מציג תערוכה קצת אחרת והיא "אמנות הסיפון"… umanut hasipun 3עלי להודות שכאשר ראיתי את השם לראשונה שאלתי את עצמי ואת אנשי המוזיאון לפשר השם אמנות הסיפון??? האם זהו מושג עיצובי חדש? אבל לאחר סיור בתערוכה התגלה סודה והוא בהחלט מעניין. זוהי תערוכה קטנה יחסית  אך מרוכזת המציגה אמנות אותנטית אשר נוצרה על ידי הימאים באותם שעות ארוכות של הפלגה, לאחר שסיימו את עבודתם המקצועית וכיוון שתרבות פנאי או אפילו קריאה לא הייתה בנמצא, משחקי הקלפים והשתייה הוגבלו כדי להימנע מקטטות התפנו הימאים לשוטט ברחבי הספינות לאסוף את אותם חומרים אשר נמצאו בשפע על גבי הספינות או לחילופין חומרים אשר נאספו בעת עגינתן וכל זאת בהתאם ליעודה של הספינה ומקומות ביקוריה: עצים מהספינה או מגרופת הים, חבלים, בד מפרשים, חוטי תפירה ימיים, קש מזרונים, עצמות דגים, נוצות ועורות, צדפים, שנהב, שיני לווייתנים, כרישים, פרות ים היפופוטמים, קרן ועוד. מחומרי גלם פשוטים אלה יצרו עבודות וחפצי נוי, יצירתם האמנותית והאומנותית הקיפה נושאים רבים ומגוונים כבניית דגמי אוניות, גילוף בעץ ובשן, פיסול, חריטה בשן הידועה בשמה סקרימשו, עבודות קשירה ושזירה. umanut hasipun 7

מאז המאה ה-16 אנו מוצאים חפצי אמנות רבים יותר וזאת כמובן עקב המרחקים הגדלים והאוקינוסים אשר נפתחו למעבר ספינות בין יבשתית. במקביל התפתח ביקוש לעבודות הימאים ואף תרבות האספנות גדלה ויחד נוצרה תרבות המזכרות הימיות, אותן מזכרות אשר החלו להופיע בסוף המאה ה- 18 בערי הנמל נמכרות עד היום ברחבי העולם. אומר אבשלום זמר אוצר התערוכה " התערוכה חושפת לראשונה לציבור בישראל פן מרהיב זה של התרבות הימית. מוצג בה מגוון רחב של אמנות פשטנית ונאיבית: דגמי אוניות ודגמים בבקבוקים, עבודות עץ, חריתה וגילוף בשן ובעצם, עבודות צדף, קשירה אומנותית בחבל ואף כתובות קעקע."

מסקרן? לא נותר לכם אלא לשלב בביקורכם הבא בחיפה גם ביקור במוזיאון. 

ומן האורבני לטבעי נחלים וערוצי ואדיות מהמאפיינים של חיפה :

נחל לוטם – תחילת מסלולנו בגן האם. נרד משמאל לגן החיות אל שלט המספר על שיקום נחל לוטם.   מפה מתחיל סימון שבילים כחול המלווה אותנו לאורך כל המסלול. מיד בכניסה לנחל נגיע לפינה בוטנית שבה פסיפס של מיני עצים, חלקם מקומיים וחלקם מהגרים כמו אורן הגלעין (או אורן הסלע), שזרעיו הם הצנוברים המפורסמים והאקליפטוס. מהמקומיים נמצא כאן את מלך החורש – האלון המצוי, את האשחר רחב העלים וכן עץ ענק של ער אציל. נמשיך במסלול לאורך הערוץ אל מעבה החורש, כאן יקדמו את פנינו מינים רבים של מטפסים (זלזלת, יערה, קיסוסית ועוד) ונפגוש גם את עצבונית החורש, בעלת הפירות האדומים. מעט אחר כך נעבור על פני תחנת שאיבה ישנה. כעבור זמן מה נגיע אל ער האציל הידוע בשמו היווני דפנה, על שם הנימפה שהפכה לעץ כאשר ברחה מהאל אפולו מוכה האהבה. כאן ישנה קבוצה צפופה של עצי ער ענקיים. נמשיך בשביל-כשמדי פעם נצא לקטע חשוף של הנחל ואחר נשוב ונטבע בחורש. כאשר הנחל נפתח, נפגוש מחשוף יפה מעט של סלע קירטון המשובץ עדשות צור קטנות. בנחל נמצא הרבה שיחי לוטם, לוטם שעיר וגם מרווני. בחורש נזהה שליטה מוחלטת של אלונים מצויים ומתחתם ים של בלוטים. בקטע הפתח הבא של הנחל כבר נראה בגדה הצפונית את הבתים של קריית שפרינצק. אנחנו נמצאים כ-2 ק"מ מתחילת המסלול, והבניינים הולכים ונצמדים אל הנחל, נעבור בפינה יפה של עצי חרוב, ואחר כך בחורשת אורנים. הקטע האחרון של הנחל אמנם דחוק בין בתי השכונה אך עדיין יש בו עצים רבים, ואפילו מערה קטנה ויפה. סופו של המסלול בגן הציבורי ברחוב הרב אנקוואה מצפון לבית החולים 10.

מוזיאון המדע 2

ניתן להגיע לחיפה ברכבת. נסיעה לא מאד ארוכה ואתם מגיעים לחוויה החיפאית, לילדים מוצעים הרכבל ונופי המפרץ הנשקפים ממנו, הרכבת התחתית שיש רק בחיפה, השיט בנמל ,המראה המרהיב של חיפה המקושטת בשלל אורות וצבעים בשעות החשיכה מכיוון המפרץ ועוד…

ולסיכום רק נוסיף :

הטיולים בשטח וכל ההיערכות אליהם הינם בגדר המלצות בלבד והינם באחריותם הבלעדית המטיילים!  

פורסם: 11 באפריל 2014 || משויך ל: ישראל |