יער חניתה ושביל הבאר

יער חניתה ושביל הבאר

yaar chanita 5למעלה מ 2000 דונם של יער קטן אך מלא כול טוב נמצא ליד העיירה שלומי וקיבוץ חניתה בצפון הגליל המערבי, פרוס על מורדות רכס סולם צור בגבהים שבין 100 – 400 מ' מעל פני הים. נטיעת היער החלה בשנות ה-40 והיא הושלמה בשנות ה-60 וה-70. קיבוץ חניתה שעלה על הקרקע ב-21 למרץ 1938 בשיטת ההתיישבות של אותם הימים – חומה ומגדל – היווה נקודה יהודית ראשונה באזור הררי זה בלב היער של היום. בימים עברו, רעייה מאסיבית, כריתות ושריפות, הביאו לדיכוי הצמחייה הטבעית ולפגיעה משמעותית בעצים. הקרן הקיימת נטעה מגוון עצים מחטניים, עצי חורש ועצי בוסתן והיום השתקם היער, פרחים רבים צומחים בו על אף מחטי האורן המרפדים את הקרקע, ביניהם סחלבים נדירים, רקפות, כלניות ופרגים. בלב היער הכשירה קק"ל את חניון חומה ומגדל, החניון הגדול, הנמצא באתר "חניתה תחתית" chanita choma umigdal 1ההיסטורי ושטחו מעל 4 דונם. סלעים גדולים התקועים בקרקע מציינים את קווי החומה החיצונית וכאן בנתה הקרן הקיימת מגדל וחומה מעץ המשחזרים באופן חלקי את סיפור ההתיישבות הראשונה. בחניון שולחנות פיקניק, פינות ישיבה קבוצתיות, ברזיות, שירותים ביולוגיים ואף מתקני משחק.

מהחניון יוצא שביל נחל הבאר. השביל מעגלי ונועד לכל המשפחה. אורכו של השביל כ- 2 ק"מ והטיול בו יכול להמשך כשעה עד שעתיים בהתאם לקצב ההליכה ומידת העניין. השביל משולט לכל אורכו ומסומן גם בסימון הוועדה לשבילי ישראל בצבע ירוק. את השביל פרצו והכשירו תלמידי בית הספר הריאלי העברי בחיפה, במאי 2003.
השביל מתחיל בחלקו הצפון מערבי של החניון, מאחורי סלע ההנצחה לעשרת הנופלים בחניתה תחתית. שני הראשונים בלוח הנחושת – יהודה ברנר ויעקב ברגר, נורו למוות בהתקפת הערבים בלילה הראשון להקמת המחנה. השביל המגודר באבנים משני צידיו, פונה מערבה ליד מצבה קטנה לזכרו של יוסף סינגליה. בזכות תרומתו של יוסף סינגליה, יהודי עשיר מאיטליה, מספר כליל אדר, אחראי האזור בקק"ל, נרכשו ע"י קק"ל כ-4,000 דונם באדמת הטרשים שברכס. קניית האדמות וההחלטה להקים יישוב יהודי באזור הררי זה באה בעקבות ועדת פיל (יולי 1937), שבה קבעו הבריטים כי הארץ תחולק ורובו של הגליל יהיה במדינה הערבית. מהחניון יורד השביל במדרון מערבה. כעבור כ- 100 מ' נפגוש בצומת שבילים וצמד ברושים המוקף גדר עץ. ברושים אלו ניטעו בשנות ה-50 לזכר יהודה ברנר ויעקב ברגר. כאן נבחר בשביל הפונה ימינה (צפונה). השביל חוצה את חניון הכניסה ליער. במקום ברזיה. חוצים את דרך האספלט אל רחבת הכורכר וגדר הבקר. השביל מתפתל ויורד אל "נחל הבאר". במקום מבנה ישן מבטון – זוהי הבאר, . לוחית מתכת של נציבות המים מעידה "באר מים מספר 1226".nachal habeer 1
הבאר בנחל איננה באר עתיקה, אלא באר ששימשה את מתיישבי חניתה. נמשיך בערוץ נחל הבאר ונהנה מעצי האלונים, קרני השמש, ערוץ נחל ומעט גבים המקנים למקום אווירה נעימה. ניתן לצעוד או לחילופין לדווש באופניים. הנחל קטן וזורם דרומה אל בקעת שפע ונחל בצת. רוב ימות השנה הנחל יבש, אך בימות גשמים מוביל הוא מים ומחזיקם מעט בגבים הסלעיים. צמרות האלונים (האלון המצוי) נישאות ובקרקעית היער גדלה אצבעונית החורש – צמח המאפיין חורשים מוצלים. בצידי הערוץ, על הסלעים, גדלות אוכלוסיות הטחבים והשרכים. גם בימות הקיץ החמים קטע זה של המסלול מוצל וקריר. yaar chanita 3
ממש לפני צאתו של הנחל אל מחוץ ליער, פונה השביל ימינה (מערבה) ועולה במעלה המדרון. אם הגעתם אל כרם הזיתים המגודר, סימן שעברתם את הפניה, ואם כך שובו אל הנחל. אם נמשיך מעט מצומת זה, נפגוש משמאלנו שביל חדש שקק"ל פרצה – "שביל הצניר". שביל זה מסתיים במתקן מקורות בשוליו המזרחיים של יער חניתה ומחבר את המטייל אל נחל נמר. תוך כדי עלייה נוכל להתרשם מכמות עצי החרוב, אלה א"י, אלון מצוי ואלון תולע, אשחר א"י ועוד. בחלקה האחרון של העלייה הקצרה, נקודת תצפית מרשימה אל בקעת שפע שבה זורם נחל בצת. מעל הבקעה בולט הכביש המפותל העולה אל פארק אדמית. בולטת גם שן הסלע והמצוק מדרום לכתם הירוק של פארק אדמית המכילה בתוכה את "מערת הקשת", אתר סנפלינג אטרקטיבי. בתום העלייה פונה השביל צפונה ותוך כ- 15 דקות ואנו שוב בחניון הנופש של חומה ומגדל.

פורסם: 28 במאי 2014 || משויך ל: ישראל | |