יער שוויץ ואתרי ראשית ההתיישבות בבקעת כנרות

יער שוויץ ואתרי ראשית ההתיישבות בבקעת כנרות

יער שויץקרן קיימת לישראל הכשירה את דרך הנוף ביער שוויץ ואף הקימה לאורכה מצפורים וחניונים. פרויקט זה הינו חלק ממפעל מורכב שמטרתו שימור קרקע ומניעת סחף. בנוסף, נטעה קק"ל במקום יער מיוחד ובו עצים כטטרקליניס ואיקליפטוסים המעמיקים שורשים ומסייעים במניעת סחף. יותר מכל, מרשים המקום בזכות המתלולים המתנשאים לגובה של כ – 400 מ' מעל לכנרת בשיפועים חדים. מדרך הנוף יוצאת דרך שאורכה כק"מ וחצי המותאמת לרכבי שטח ומהווה חלק ממערכת הדרכים בתוך היער. דרך זו מאפשרת יציאה מהיער לברניקי.

אל יער שוויץ נגיע מכביש מס' 77 מצומת גולני אל טבריה. בכניסה לטבריה, לפני המורד אל העיר, נפנה ימינה (בסמוך לתחנת הדלק פז), נקיף את הכיכר הראשונה ונפנה חצי שמאלה במורד הכביש לכיוון מזרחה – לכיוון הכנרת. ניסע עד קצה הכביש, ונעקוב אחר השילוט אל תוככי יער שוויץ, וניסע לאורכה של דרך הנוף המרכזית. ממזרח לנו נפרש מבט מרהיב אל הכנרת, העיר טבריה והגולן.
בצידה השני של הדרך, בסמוך לאכסניית הנוער "פורייה", נרד בכביש אל חופי הכנרת ונפנה ימינה על כביש 90, אל בקעת כנרות.DSC_0042
כאן, לחופי הכנרת ולאורך הירדן, נרכשה אדמה ע"י קק"ל ועליה הוקמו ב – 1908 חוות הלימוד בכנרת. הייתה זו חווה לאומית ציונית שמטרתה להכשיר את פועלי העלייה השנייה והשלישית לעבודה חקלאית. במקום הייתה גם חוות העלמות, בניהולה של חנה מייזל שוחט, שתלמידתה הראשונה והידועה ביותר הייתה המשוררת "רחל". בשנת 1909, על השטחים שמדרום לירדן, הוקמה הקבוצה הראשונה, קבוצת דגניה. מתחת לחוות כנרת ניתן לבקר ב"גן רחל", גן התמרים אשר ניטע לזכרה של רחל ע"י בן ציון ישראלי, חבר קבוצת כנרת. לאחר מותה של רחל, בגיל צעיר, עקב מחלת השחפת, היא הובאה לקבורה בבית העלמין של כנרת, בו קבורים גם כמה מהוגי הדעות של תנועת העבודה. בית הקברות פתוח לביקורים. ניתן לסיים את הביקור ב"חורשת האיקליפטוס" הידועה משירי נעמי שמר. אל החורשה נגיע לאחר שנפנה מכביש 90 לכיוון "ירדנית" וקבוצת כנרת. בתוך החורשה ניתן להתרשם ממבנה "בית המוטור" שנבנה ב – 1910 ע"י ברמן, מנהל חוות כנרת והכיל את משאבת המוטור ששאבה מי ירדן להשקיה.

בדרככם לעיר טבריה אשר נוסד לפני כ- 2000 שנה ונקראת על שם טביריוס הרומאי תוכלו לסייר בהרבה מעתיקות העיר אך אל תפסחו על ביקור באתר התאטרון הרומי אשר נחשף שם לאחרונה.

פורסם: 28 במאי 2014 || משויך ל: ישראל | | |