קרוקודילים ו"נמו" בערבה

קרוקודילים ו"נמו" בערבה
קרוקודילים בערבה?
נכון. וגם דגי נוי מבוקשים ופלפלים בכל הצבעים. טיול שמתחיל בארוחה במערה בשולי מדבר יהודה ומסתיים בחוות תניני יאור
היי דרומה, ולאו דווקא לאילת. הנה מסלול בשולי הנגב שחוצה את ספר המדבר, מבקר בכפר בדואי, מלטף את הר סדום, יורד לנאות הכיכר ומדרים לצפון הערבה. ובדרך אתרים יפים, כמה אטרקציות והרבה עניין. 

ארוחה במערה: מצומת דבירה שמדרום לצומת בית קמה מתפצל כביש ‭.325‬ נוסעים בו בדרך יפהפייה העוברת בסף המדבר ושוטפים את העיניים ביערות הקק“ל המשגשגים כאן. עוברים את מצפה להב וקיבוץ להב עד שמתחברים לכביש ‭,31‬ לכיוון צומת שוקת. הדרך ממשיכה לכיוון ערד, אבל זה הזמן להכריז על הפסקת אוכל.

איפה? פונים שמאלה על פי השלט “מחצבת דרגות” ונכנסים לכפר הפלחים הבדואי דריג'את, למרגלות הר עמשא. ראשיתו של הכפר במערות מגורים עתיקות שנחצבו בסלע ואלה עדיין משמשות בית למקומיים. במערה בהר שהייתה לביתו מוגשת על ידי ג'אבר אבו חמאד ומשפחתו ארוחה שהיא חוויה: בוקר עשירת טעמים או צהריים בשרית, תלוי מתי מגיעים. הארוחה מוגשת לקבוצות של 12 אנשים, בתיאום מראש: 7969576-‭.054‬

סיור ערבה דראגת 4

נוסעים לכיוון ערד בכביש ‭,31‬ עוצרים לתצפית מרהיבה על נחל זוהר ומצד זוהר,  וממשיכים עד צומת זוהר. הכיוון עכשיו – מישור עמיעז. ניתן לרדת לנחל סדום ברכב ‭4×4‬ (עבירות בינונית עד קשה), להיכנס לנחל פרצים, להחליף מילה עם אשת לוט, לעלות להר סדום ולרדת ב”מעלה הסולמות” עד כביש ‭.90‬ הירידה רגלית כמובן, אבל מישהו צריך להביא את האוטו. כקילומטר לפני מפעלי ים המלח רואים איך הוחזרו החיים לאחד מבורות הכרייה שבאזור על ידי חישוף מי התהום והסדרת הדפנות. עקב כך, התעוררה לחיים הצמחייה המקורית. הקנה, הסוף והאשלים שבו לגדול כאן ומאות ציפורים חזרו לקנן.

מדרום למפעלי ים המלח פונים לכיוון נאות הכיכר ועין תמר. זהו אזור בצתי המנקז את שפכם של כמה נחלים, ולכן הנוף דומה לזה שבאזורי הבצה שבאפריקה. קל להבחין בצמחייה של סוף וקנה, ואפילו בצפצפת הפרת. באזור נהגו להסתובב חזירי-בר ואף זאבים, והשרקרקים עדיין ממלאים אותו.

נחל אמציה הוא היעד הבא, אם הגעתם ברכב שטח. הסימון: אדום-לבן (דרגת עבירות קלה עד בינונית). ממנו מתחברים לנחל אביה (שחור-לבן) שמוביל לכביש הערבה.

דגי ליצן

ערבה 3

הלאה. נוסעים עד מושב חצבה, שהוא מקום נאה לעצור בו ללינת לילה,

אחד המקומות המרתקים בחצבה הוא המרכז למחקר ופיתוח (המו”פ), שמנוהל על ידי הקרן הקיימת לישראל, משרד החקלאות, מינהל המחקר החקלאי והמועצות האזוריות. אנשי המרכז, הנקרא תחנת יאיר, חוקרים ומפתחים גידולים המתאימים לקרקע ולתנאי הסביבה, החל בפלפלים צבעוניים ועד זני דגים ססגוניים. בין היתר הצליחו לגדל כאן דגי נוי ימיים יפהפיים במערכת מי ים סגורה ומנותקת מהים. מבוקשים במיוחד בשווקים בחו“ל דגי השושנון (דגי הליצן, באנגלית).‬

סיור ערבה מופ יאיר נמו 8

ומדגים לתנינים. עופר קובי הוא תנינן ותיק שצבר ניסיון במרכז אמריקה ובאפריקה. הוא השתקע בערבה ליד עיר אובות (פנייה מכביש ‭,90‬ על פי השילוט) ובנה תשתיות לחוות “קרוקולוקו” שלו. המקום עדיין בתחילת הדרך (שתי בריכות וכ-300 תניני יאור), אבל כדאי מאוד להגיע כבר עכשיו. טל' 8991088-‭.052‬ ואת הדרך הביתה אתם מכירים כבר לבד.

ערבה

פורסם: 3 באפריל 2014 || משויך ל: ישראל |