רמת הגולן – שמורת גמלא

רמת הגולן – שמורת גמלא

רמת הגולן מציעה את תצפיות הנוף המדהימות ואת הנחלים המרשימים והקרירים בכל עונות השנה, מאגרי מים מלאים, תענוג לעיניים, מפלים שופעים הנופלים מגובה רב ומתנפצים אל הברכות המלאות שמתחתיהם – באם זה מפל סער בצפון או מפל העיט במרכז הרמה. ההרים והגבעות המרהיבים בפריחות, פינות נסתרות ואגמי מי בדולח צלולים. רמת הגולן, המשתרעת ממרומי הר החרמון בצפון ועד חמת גדר בדרום, מציעה אתרי טיולים ונופש, אתגרים יותר או פחות. בכך היא עונה לכל אשר תחשוק נפש מטייל כולל מסעדות גורמה ויין המיוצר ברמת הגולן.

גמלא
P1010575אחד המקומות המקסימים ביותר הקיימים ברמת הגולן היא שמורת גמלא: תצפיות נשרים היחידות בארץ, ארכיאולוגיה מרתקת, נוף מרהיב, פריחות מדהימות ומסלולי טיול רבים ולהנאתכם הנה אחד מהם, באדיבותה של שמורת גמלא…
שביל הנשרים – תצפיות אל נופי גולן וגליל, קרובים ורחוקים שביל, מישורי, מעגלי, קצר (כ-600 מ'), מוסדר, ללא בוץ. דרגת קושי – טיול משפחות. נוח להליכה. ניתן להסיע עגלות. השביל מעביר את המטייל בו דרך רוב מגוון הנופים, וערכי הטבע והמורשת הרבים, שהשמורה מציעה למבקרים בה.
ממגרש החנייה יוצאים מערבה בשביל הנשרים (המסומן לבן-ירוק-לבן). בדרך אל עמדת התצפית הראשונה, השביל עובר מעל קניון נחל דליות העמוק. לאחר הליכה של כ- 200 מ' מגיעים ל"תצפית העיר". הנוף הפנורמי הנשקף ממצפור זה עוצר נשימה, הכינרת וחופיה, הקניונים העמוקים של הגמלא והדליות ושרידיה של גמלא העתיקה, שנבנתה בתקופת החשמונאים על שלוחה תלולה וצרה המפרידה בין שני הקניונים. קיצור תולדות העיר וגבורת לוחמיה חקוקים על לוחות המוצבים במצפור. כמו כן ניצב במצפור דגם מרחבי של העיר, לשירות מטיילים עיוורים.

הנשרים
מכאן ממשיכים למצפור הנשרים. הדרך הקצרה בין שני המצפורים עטורה בחורף ובאביב שלל פריחות מרהיבות. ראשונים לפרוח הם שיחי החלבלוב המגובשש הצהובים, עצי השקד וגיאופיטים מאוחרים, כמו הרקפות, העיריות, הכלניות ועוד. ערמות אבנים לצד השביל, כמו גם דרדרות האבן הגדולות הפזורות מתחת למצוקים, מכוסות בתחילת ובאמצע החורף במרבדים ורודים של פרחי הכרמלית הנאה. ציפורי שיר חורפות ויציבות, מדלגות מקרקע לשיח, משיח לעץ ומעץ לעץ (קל יחסית להבחין בהן בעונה זו כשהעצים ערומים מעלווה) אדום חזה, חכללית הסלעים, דוחלים שחורי גרון, סלעיות חורף, סבכי שחור ראש, סבכי כפה, עלויות חורף, פרושים מצויים, ירקונים, ירגזים, פשושים, צופיות, נקרים, גבתונים עפרוניים ועוד. סנוניות סלעים, פיפיוני הרים וצוקיות בודדות קשורות יותר לשולי נוף המצוקים. לצפרים חובבים (וסבלניים) צפויה הנאה בקטעי הליכה אלו.P1010590P1010587
מצפור הנשרים אליו מגיע השביל הוא מבנה מחופה, אך פתוח לנוף. הוא בנוי על שפת המצוק הדרום-מזרחית של נחל גמלא, מעל מרכזה של מושבת קינון הנשרים והדורסים. עונת קינון הנשרים, המתחילה בדצמבר ומסתיימת ביולי, נמצאת בחורף בשיאה. בסוף פברואר מתחילים הגוזלים לבקוע וגוברת תנועת ההורים אל הקן וממנו. ברוב שעות היום ניתן לצפות בנשרים דואים סמוך למצפור ו/או נוחתים וממריאים מן הקנים שמתחתיו, או ממולו. רצוי להצטייד במשקפת (ניתן גם לשכור), אם כי ההנאה מובטחת גם למי שאינם מדקדקים בחודה של נוצה. משפחת עיט ניצי דוגרת אף היא בנחל, אם כי קשה יותר להבחין בהם. לקראת האביב (מרס-אפריל) יחזרו זוגות של רחמים וחיוויאים מאתרי החריפה ויצטרפו למקננים במצוקי הנחל.

הכפר העתיק
מחוץ למצפור הנשרים ישנם שרידים של בית בד (הכוללים מפרכת לריסוק זיתים ובסיס מכבש השמן) מהתקופה הביזנטית (מאה 6-5 לספירה). השביל מוליך את המטייל ממצפור הנשרים, למרכז הכפר הביזנטי, למנזר ולכנסייה ששכנו בלבו. הכנסייה בנויה בסגנון מיוחד, המכונה "חורני" ומאפיין מבנים בגולן ובחורן. המייחד את המבנים האלו, הם גגות האבן שכיסו אותם (בניגוד לגגות עץ וטיט שכיסו כרגיל מבנים באזורים אחרים בארץ). P1010589לוחות אבן בזלת ארוכים (עמודי המשושים שניתקו ממקומם בשל בליה) שהיו זמינים באזורים אלו, הונחו על זיזי אבן שבלטו מן הקשתות, שתמכו את הגג מתחתיו. מבנה הכנסייה, חדרי המנזר הצמודים אליו וכתובת המהללת את האב גרגוריוס הגדול נמצאות במתחם, שהיה קבור כולו מתחת לאדמה. בניה ושימוש משניים נעשו בבתי הכפר ובאבנים שלו בתקופה הערבית ועד התקופה הסורית. לצדם של בתים אלו יש מספר שולחנות אכילה, חלקם מוצלים, לשימוש המטיילים. עשרות מטרים מפרידים בין בתי הכפר דיר קרוח למגרש החנייה של השמורה.

פורסם: 27 במאי 2014 || משויך ל: ישראל |