הי דרומה והפעם…. לדרום האי הבריטי

הי דרומה והפעם…. לדרום האי הבריטי

Cornwall and Davon

טסתי לאנגליה, אולי בפעם ה.. לא זוכר כמה, תמיד אהבתי את האי הבריטי ובמיוחד את לונדון. ביליתי שם מספר שנים בכמה תקופות בחיים ונהניתי מכל רגע. הפעם החלטתי שהגיע הזמן לרדת דרומה,  למקום שבו נגמר האי, או בשפת המקום LAND'S END. אבל עד שהגעתי לשם ישנם לא מעט מקומות אטרקטיביים שכדאי מאד לעצור ולבקר בהם.SHM_5192

כפרי דייגים לאורך חופים מפורצים, יערות, גבעות ועמקים, נחלים וסבך מרשימים, ובכל מקום טרקים מסומנים למי שכמוני שאוהב לצעוד ולהרגיש את האזור גם דרך רגליו. OF THE BEATEN TREK

אמנם קצרה הכתבה מלכתוב על כל מקום ומקום אך ישנם כמה כאלה שאתמקד בהם.

את הדרך התחלתי בעיירה קטנה בשם פיטרספילד PETERSFIELD הנמצאת במחוז המפשייר, HAMPSHIRE. כן, מאד דומה לאזור "השייר" (הפלך) הידוע מהסרט "ההוביט" – גבעות עגולות ומוריקות עם עמקים משופעים בנחלים וכבשים, הרבה כבשים מלחכות עשב בשלווה ראויה לקנאה.

פיטרספילד נמצאת כשעת נסיעה ברכבת מהבירה לונדון אבל… השקט השלווה וההתנהגות הבריטית הם המובילים בעיירה זו. מסעדות מעולות (אפילו אחת עם כוכבי מישלין), חנויות מותגים למי שאוהב קניות אך ללא ההמולה הלונדונית. ואפילו יום שוק כל יום רביעי בכיכר המרכזית על שם המלך וויליאם השלישי.

הדרמתי, נוהג בצד ההפוך ושואל את עצמי כל רגע מתי אתבלבל בעיגול התנועה הקרוב. הכבישים שבחרתי עברו בינות כפרים קטנים, כבישים צרים מאד שדורשים ערנות גבוהה, אבל הדרכים יפיפיות, טובלות בירוק על כל גווניו של הגבעות העצים הסוככים על הדרך ושל מיני פרחים לאורך הדרך.SHM_5205

לאחר כשעה הגעתי ל"סטון הנדג' "  STONEHENGE, אותן אבנים גדולות שלא ממש ברור איך וכיצד הגיעו והונחו שם. המקום נמצא במחוז ווילטשייר WILTSHIRE. אכן ידוע שהן מהתקופה הנאוליתית או תקופת הברונזה שלפני בערך 4000 עד 5000 שנה והאתר נמצא ברשימת אתרי המורשת העולמית של יונסקו. היום שבו הגעתי לשם, ה-21 ביוני, הוא היה המעניין, מכיוון שזהו היום הארוך ביותר בשנה והוא חשוב לחלק מהאנשים, התאספו שם כ 23,000 איש לחגיגת הזריחה מלווה בשירה וריקודים לציון המאורע, והפקקים שנוצרו אכן היו חלק בלתי נמנע. לאחר המאורע החשוב לכשעצמו וההתנהלות בפקקים ארוכים המשכתי לעיר פלימות' PLYMOUTH, הנמצאת בחוף הדרומי של מחוז דבון DEVON  על חוף הים ובה אקווריום מרשים, מספר מבנים מהמאה ה-19 ומבצר מהמאה ה-17.

הדרך ממשיכה מהעיר ועולה מיד על גשר שהוא ה"גבול" שבין דבון לקורנוול, CORNWALL המחוז הדרומי ביותר של האי הבריטי. האזור מקסים ביופיו. אותו שילוב נפלא של ירוק של הגבעות והמצוקים הנופלים לים כחול. במיוחד כשהשמש זורחת, אבל גם אם לא, עדיין מרשים לראות את המפגש ים – יבשה שהוא אחר לחלוטין ממה שאנחנו רגילים לו.

כפרי דייגים לאורך החוף המפורץ, מאכלים מקומיים ייחודיים לקורנוול, אוויר נקי וצח, אטרקציות מקומיות מביאים לאזור נופשים רבים בעונת הקיץ.

בחרתי לרדת מהדרך לכפר קטן בשם מבאגאסי. MEVAGISSEY פשוט נפלא! נמל דייגים קטן המוקף צוקים המשתפלים לים, בתים קטנים ברחובות צרים מרוצפים באבנים שהנהיגה בהם מלאת אתגרים, חנויות קטנות ומאד מקומיות והעיקר מאכלים מקומיים טעימים ומאד. המעדן המקומי "הפסטי" הוא סוג של "אמפנדה" בצק אפוי הממולא במעדנים עם בשר וירקות או צמחוני, ולחילופין מלא בפירות ו"קאסטארד" הפודינג המקומי. לא התאפקתי וניסיתי כמה וכמה מהם וכל אחד היה מעדן בפני עצמו.

לאחר הטעימות בחרתי טרק הליכה שיצא מנמל הכפר, עלה לגבעות והוביל אותי לטיול על הצוקים המשקיפים לים . אחד מיני כמה שמתוכם אפשר לבחור. SHM_5227

משם  המשכתי לכיוון מראציון, MARAZION כפר אשר בו בחרתי להעביר את הלילה במלון קטן משנת 1870 לערך, עם 10 חדרים עם נוף למפרץ, כאשר במרכז המפרץ גבעה ועליה מנזר ומלון כדוגמת מונט סן מישל  בצרפת.

בערבו  של אותו היום הגעתי לתאטרון קטן ופתוח, בשם "מינק" MINNACK הבנוי על אחד הצוקים ליד הכפר "פורטקורנו" PORTHCURNO כשהתפאורה היא הים והמפרץ. המקום מרשים בכל קנה מידה. ההצגה הייתה אמנם מעולה אך עיקר החוויה הוא המקום, אוויר ים, תאורה טבעית כי היום נגמר רק לקראת 10 בלילה וההרגשה לצפות בהצגה שאתה בטבע,  כ-100 מטר מעל הים. מדהים…! SHM_5256

ההצגה נגמרה ונהיגה של 2 מייל נוספים הביאה אותי ל"סוף הדרך" או יותר נכון סוף האי הבריטי  -הקצה של הקצה, LAND'S END. מספר בתים, מלון ואתר זהו המקום. עומדים ומסתכלים דרומה למספר איים קטן ממול ונהנים מאד מהשלווה. ארוחת הערב המקומית כללה מספר סוגי דגים שנשלו מהים באותו היום מלווים במעדן סרטנים מקומי.. משהו משהו, כבר אמרתי?

עם בוקר, לאחר ארוחת בוקר אנגלית טיפוסית המשכתי לאורך הצוקים בדרכים קטנות וצרות המשקיפות על הים שלמטה והגעתי ל"פולזט" POLZEATH שהוא חוף הגולשים האנגלי. הים היה סוער, ערפל רבץ עליו אך הגולשים לא נרתעו ונכנסו עם הגלשנים להילחם ולנצח את הגלים. SHM_5294

חזרה לאזור דבון. השעה הייתה שעת אחר הצהריים ומה עושים באנגליה? יושבים לתה של אחר הצהריים. בחרתי מקום מומלץ בכפר קטן שעל הים עם השם המוזר ווסטוורד הו!  WESTWARD HOֱ (כן עם סימן הקריאה בסוף השם…) המגיש את כל השחיתות האפשרית: מנות של קרמפיטס (סוג מאפה) עמוסי גבינה משובחת ולאחריהם סקונס (גם הוא מאפה אבל מתקתק) מכמה סוגים מלווים בריבה וגולת הכותרת – הזבדה…שמנת עמוסת שומן בכמות שיכולה לסתום גם את אבי העורקים אבל מה, טעימה ברמות.

משם שבעים אך מרוצים כמו שאומרים, כמובן לאחר אכילה נוספת, המשכנו לכפר אחד המיוחדים שפגשתי לאורך השנים שאני בדרכים והן די רבות, "קלאוולי". CLOVELLY, הכפר הוא בעצם אחוזה פרטית וכל המקום שייך לשלוש משפחות מאז אמצע המאה ה-13. המקום מדהים. זה הוא כפר דייגים הבנוי על צלע גבעה גבוהה או הר נמוך המשתפל ישירות לים. SHM_5323מגיעים לחניה בפסגה ומשם הירידה לכפר היא רגלית על דרך מרוצפת חלוקי נחל. את הציוד אפשר לסחוב או לחילופין לשים על סוג של מזחלת המחליקה לאורך הרחוב התלול. למתעצלים ישנם חמורים ולמתעצלים מאד ישנה דרך עוקפת שבה ניתן לרדת בשירות ג'יפי לאנד רובר עד לנמל. המקום מלא בחוויות ובאמנים החיים בו, ציירים סופרים המתארים את הכפר, צ'ארלס דיקנס כתב את "ההודעה מן הים" על הכפר. אחת האגדות שנכתבה על הכפר במאה ה-18 נקראת "ההיסטוריה של ג'ון גרג ומשפחתו השודדים והרוצחים" בה מסופר שהם חיו כשבט במערה ליד הים, רצחו ואכלו את קורבנותיהם. על אף היות הסיפור המצאה (או אולי לא, מי יודע?) נמצא כי המפרץ בו יושב הכפר נקרא "מטבחו של השטן". מעניין, לא?  SHM_5339

המלון בו השתכנתי היה במחצית הדרך לנמל, מה שקצת חסך ממני את סחיבת המזוודה עד למטה, והנוף היה  מופלא כמו שרק נוף דמיוני יכול להיות.  למחרת טיול ביער שעל המצוק ופגישה עם שועל יפיפה היו משובבי לב (ביטוי שאומר שממש נהניתי).

המשך היום, שהיה אגב יום ראשון, הוביל אותי לערים נחמדות באזור דבון כמו בידיפורד BIDEFORD וחוף ים נפלא בכפר אינסטואו INSTOW וארוחת צהריים טיפוסית ליום ראשון שכוללת יורקשר פודינג ורוסט ביף (איך לא? אני באנגליה)

אז אם אתם בעניין של אנגליה ולא רק לונדון …

פורסם: 19 בספטמבר 2015 || משויך ל: אירופה | יעדים | כללי |